• SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI POLICJI

          • ,,Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne” to temat spotkania, które miało miejsce 14 listopada 2023r. w naszej szkole. Spotkanie poprowadzili policjanci z Posterunku Policji w Kadzidle asp. Jerzy Tabaka, asp. Dariusz Poielarczyk.
            Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencji prawnych. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klasy VII i VIII. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjanta, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi.
               Policjant dużo mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania policjanci wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśnili czego nie mogą i nie powinni robić, korzystając z Internetu.
            Opiekunowie:
            p. M. Nosek
            p. E. Orzoł
            p. E. Wiśniewska

          • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • Dnia 10 listopada 2023r. odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. O godzinie 11.11 odśpiewany został Hymn Rzeczypospolitej Polskiej, włączając szkołę do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. 
            Następnie uczniowie i pracownicy szkoły wysłuchali montażu słowno-muzycznego Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów”. Dzień ten dla nas jest lekcją patriotyzmu i historii, a uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. 
            Zgodnie z procedurami i tradycją naszej szkoły uczniowie ustawieni czwórkami wysłuchali „katechizmu Młodego Polaka” Władysława Bełzy i obejrzeli piękny taniec z flagami w wykonaniu klasy I (opiekun: Barbara Suchecka). 
            Obchody uświetnił I Bieg Niepodległości oraz wręczenie nagród i odznaczeń dla najlepszych uczestników. 

            Opiekun uroczystości: 
            Marianna Orzoł 

          • I BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

          • W 105 Rocznicę – 105 kółek na hali w Chudku, podczas pierwszego BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI

            W dniu 10 listopada 2023r. zorganizowany został po raz pierwszy w naszej szkole – I Bieg Stulecia dla uczniów klas V-VIII i nauczycieli. Bieg polegał na wykonaniu 105 okrążeń dookoła boiska szkolnego na hali sportowej, tj ok. 10,5km z okazji 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 
            Każdy uczestnik, który ukończył bieg otrzymał nagrodę w formie dofinansowania do wakacyjnej wycieczki górskiej potwierdzając swoje przygotowanie do pokonywania słabości na szlakach górskich. 
            Nagrody główne otrzymali uczniowie, którzy zajęli czołowe miejsca w kategoriach: chłopcy i dziewczyny. 
            Również nagrodą osobistą dla każdego uczestnika był fakt wzięcia aktywnego udziału w obchodach 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości dziękując żołnierzom za ich wysiłek, trud i ofiarę życia, abyśmy mogli żyć w kraju niepodległym i cieszyć się wolnością. 
            Bieg został upamiętniony w gablocie szkolnej poświęconej inauguracji oraz jego kontynuacji. 
            Zaproszeni zostali wszyscy uczniowie i nauczyciele również odważni z klasy IV. W biegu wzięło udział 27 osób.
            Oto uczestnicy oraz wyróżnieni uczniowie, którzy zarazem współczują tym, którzy będą biegli w 200 Rocznicę. 
            Do biegu zgłosili się i wzięli udział:
                1. Józef Kojtek – dyrektor szkoły;
            Klasa IV:
                2. Katarzyna Dawid
                3. Nadia Gasek
                4. Natalia Prusik
                5. Emilia Mroczkowska
                6. Fabian Modzel
                7. Bartosz Duszak
                8. Fabian Dawid
                9. Błażej Lesiński
            Klasa V:
                10. Lena Grzyb
            Klasa VI:
                11. Kornelia Mroczkowska
                12. Miłosz Niedźwiecki
                13. Fabian Berk
                14. Karol Duszak
                15. Łukasz Malon
            Klasa VII:
                16. Zuzanna Mercel
                17. Dominik Prusik
                18. Kornel Olk
                19. Błażej Tomczak
                20. Błażej Kaczyński
                21. Jakub Korzeniecki
                22. Sebastian Syrowik
            Klasa VIII:
                23. Kacper Mróz
                24. Piotr Dąbrowski
                25. Paweł Mróz
                26. Dominik Gut
                27. Kacper Krajza

            Nagrodzeni:
            W kategorii chłopców:
            I miejsce – Sebastian Syrowik klasa VII – 51 min 10s
            II miejsce – Kacper Krajza klasa VIII – 52 min 30s
            III miejsce – Piotr Dąbrowski klasa VIII – 53 min 05s

            W kategorii dziewcząt:
            I miejsce – Zuzanna Merchel – 60 min 30s
            II miejsce – Nadia Gasek – 63 min 37s
            III miejsce – Lena grzyb – 77 min 24s

            W kategorii nauczycieli:
            - Dyrektor szkoły 72 min 25s

            Opiekun biegu: 
            dyrektor szkoły - Józef Kojtek 

             

          • Wycieczka klasy IV i V do Olsztyna „Śladami Kopernika”

          • Dnia 28.10.2023 r. uczniowie z klasy IV i V wyruszyli na wycieczkę do Olsztyna. Nie zniechęciła ich ani wczesna pora wyjazdu, ani niezbyt sprzyjająca aura. Wszystko po to, by zwiedzić najpiękniejsze miasto Warmii i Mazur- Olsztyn a zarazem poznać bliżej miejsca, z którymi związany był wybitny polski astronom Mikołaj Kopernik. 
            Po przybyciu na miejsce bogactwo zabytków architektonicznych Starego Miasta zaprezentował nam przewodnik pan Jerzy Popiołek. Zobaczyliśmy: Stary Ratusz, Targ Rybny, Dom Gazety Olsztyńskiej 
            oraz Bazylikę Konkatedralną. Bardzo duże  wrażenie wywarł na młodych badaczach historii Zamek Kapituły Warmińskiej Muzeum Warmii i Mazur. Widok autentycznych notatek Mikołaja Kopernika wyrytych na ścianie uzmysłowił dzieciom rangę odkrycia. W muzeum mogliśmy podziwiać notatki będące częścią dzieła: „O obrotach ciał niebieskich” oraz przybory służące do pomiarów. 
            Po wyjściu z muzeum przysiedliśmy na Ławeczce Kopernika, by już po chwili wyruszyć do Planetarium 
            i Obserwatorium Astronomicznego. Trafiliśmy tu na wystawę Copernicus open, na którą składają się prace 58 karykaturzystów z Polski, Ukrainy, Bułgarii i Kanady upamiętniające Mikołaja Kopernika w satyrycznej formie. Po obejrzeniu seansu „Niebo dzisiejszej nocy” udaliśmy się w drogę powrotną.
            Jesienny Olsztyn zachwycił nas swą niepowtarzalną kolorystyką. Park, w którym dominują drzewa liściaste, wręcz zachęcał do niekończących się sesji zdjęciowych. Nasi uczniowie zabrali do swych domów wiele kolorowych wspomnień uwiecznionych na zdjęciach.
            Opiekunowie wycieczki:
            Renata Bogdańska
            Edyta Orzoł

          • Wiersz „Zaproszenie na Kurpie” wyróżniony!

          • Miło mi poinformować, że uczennica klasy V, Zuzanna Tabaka, została wyróżniona w XXX edycji Konkursu Poetyckiego „Kurpie Zielone w Literaturze” za wiersz pt. „Zaproszenie na Kurpie”. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu dowolnej formy poetyckiej nawiązującej tematycznie do regionu kurpiowskiego. Na konkurs wpłynęło 74 wierszy nadesłanych przez 71 młodych poetów, reprezentujących łącznie trzynaście szkół położonych na terenie pięciu gmin powiatu ostrołęckiego (Baranowo, Czarnia, Kadzidło, Łyse, Myszyniec) oraz jednej gminy powiatu szczycieńskiego (Rozogi). Ze szkoły w Chudku próby poetyckie podjęło 4 uczniów – oprócz wyróżnionej uczennicy są to: Nadia Gasek z kl. IV oraz Aleksandra Lenda i Natalia Niedźwiecka z kl. VIII. Nagrodzone wiersze tradycyjnie znalazły się w broszurce wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce, a podczas uroczystości wręczenia nagród zaprezentowane zostały przez samych autorów. Tomik dostępny jest w bibliotece szkolnej. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z jego zawartością, bo znajdziecie w nim utwory swoich rówieśników z różnych stron naszego regionu i wzbogacicie swoją wiedzę o Kurpiach i Kurpiowszczyźnie.
            Nauczyciel języka polskiego, bibliotekarz                                                                                                                                       Joanna Szymczyk

          • Wycieczka do Nadleśnictwa Myszyniec

          • „Wesoły las dokoła stał, 
            wiatr gałęziami cicho chwiał. 
            Przy­szły le­śni­ce: pisz­czał­kę weź,
            śpie­wem się z nami w echo nieś!”
            Kazimierz Przerwa- Tetmajer


            W takim „wesołym lesie” znaleźli się uczniowie klasy IV i V w dniu 12.10.2023 r. W realizacji tej wspaniałej przygody pomogła nam pani Katarzyna Biedulska- Specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa Myszyniec, która zaprosiła uczniów do szkółki leśnej znajdującej się niedaleko Myszyńca. W izbie edukacji przyrodniczo- leśnej im. Jana Milewskiego p. Kasia przygotowała bardzo ciekawą prezentację uświadamiającą uczniom, jak wielką ostrożność powinniśmy zachować w terenie zalesionym, by nie wywołać pożaru. Z tą wiedzą udaliśmy się do pobliskiego lasu, żeby wziąć udział w grze terenowej. Dzieci otrzymały duża dawkę tajemnicy, przygody i świeżego powietrza. 
            Zmęczeni, ale szczęśliwi przygotowali sobie kiełbaski na ognisku przy okazji zdając relację z poszukiwań. Za zaangażowanie i rozwiązanie zagadek, otrzymali upominki od Nadleśnictwa Myszyniec.
            Dziękujemy pani Katarzynie Biedulskiej za przygotowanie ciekawych zajęć i miłą atmosferę.
            Opiekunowie wycieczki:
            Marianna Orzoł
            Renata Bogdańska

          • MISTRZOWIE TRADYCJI I UCZNIOWIE

          • Na przełomie września i października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku odbyły się warsztaty dla uczniów z klas I – III, uczęszczających na zajęcia z dialektu kurpiowskiego, na temat „Mistrzowie tradycji i uczniowie. Międzypokoleniowe budowanie kurpiowskiej wspólnoty”. Zajęcia dotyczące kultury naszego regionu zorganizował Związek Kurpiów w ramach projektu EtnoPolska 2023. Na pierwszych zajęciach p. Agnieszka Zielewicz wprowadziła uczniów w tajniki bartnictwa, pszczelarstwa i historii Puszczy, zaś p. Marta Wojciechowska podczas zajęć genealogicznych udowodniła, jak historie osób i rodzin składają się na historię naszego kurpiowskiego regionu. Kolejnego dnia warsztatów były wycinanki, firanki, koronki i kwiaty z bibuły. Te wszystkie dzieła powstały pod czujnym okiem p. Czesławy Kaczyńskiej i p. Marianny Pokory. Podczas ostatniego dnia warsztatów p. Krystyna Łaszczych opowiadała po kurpiowsku o Małym Księciu i przybliżyła zasady dialektu kurpiowskiego. Z kolei p. Paweł Łaszczych wspólnie z uczniami śpiewał i tańczył po kurpiowsku. Warsztaty zostały dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2023. Uczniowie i nauczyciele serdecznie dziękują Związkowi Kurpiów i Wójtowi Gminy Kadzidło – p. Dariuszowi Łukaszewskiemu za umożliwienie udziału w projekcie. Opiekunowie: p. M. Orzoł p. E. Wiśniewska

          • Obchody XXIII Dnia Papieskiego pod hasłem „Cywilizacja życia”

          • W dniu 26.10.2023 r. w związku z obchodami XXIII Dnia Papieskiego pod hasłem „Cywilizacja życia”, uczniowie naszej szkoły wspominali postać wielkiego Polaka św. Jana Pawła II. Młodzi aktorzy z klasy czwartej z pomocą wychowawcy przygotowali przedstawienie, którym przybliżyli swoim kolegom najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły. Nie zabrakło momentów wzruszających, humorystycznych, a także przepełniających dumą z tego, że człowiek, który zmienił świat na lepszy, był częścią naszej ojczyzny. Całe życie Jana Pawła II było nieustającą pracą nad budowaniem i propagowaniem cywilizacji życia, wskazał konkretne środowiska, w których powinna znaleźć swój najbardziej żyzny grunt: rodzina, dzieci i młodzi. Wszyscy jesteśmy wezwani, „aby kochać i szanować życie każdego człowieka 
            oraz dążyć wytrwale i z odwagą do tego, by w naszej epoce, w której mnożą się zbyt liczne oznaki śmierci, zapanowała wreszcie nowa kultura życia, owoc kultury prawdy i miłości” – brzmi apel Jana Pawła II. Wierzymy, że to przesłanie pozostanie w naszej pamięci. 
            W postacie z epoki wcielili się: Nadia Gasek, Błażej Lesiński, Nikola Berk, Krzysztof Bobieński, Aniela Święcicka, Bartosz Ścibek, Artur Pysznik, Lena Staśkiewicz, Jakub Kozłowski, Fabian Dawid, Mikołaj Kręciewski, Natalia Prusik, Bartosz Duszak, Adam Kubeł, Katarzyna Dawid, Emilia Mroczkowska 
            oraz w roli narratora Natalia Niedźwiecka.
            Wychowawca klasy IV:
            Renata Bogdańska

          • Uczniowie SKO na podium w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 5 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Cztery pory roku- lato z SKO”, organizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Orzyszu. Zdjęcia naszych uczniów wzbudziły zainteresowanie Komisji Konkursowej. W kategorii kl. I-III  Wojciech Obrębski z kl. I otrzymał I miejsce. W kategorii kl. IV-VI Adam Kubeł  z kl. IV otrzymał I miejsce oraz  Wiktoria Niedźwiecka z kl. V otrzymała II miejsce.
            Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom!!!
            Opiekunowie SKO:
            Jolanta Zera 
            Ewelina Sobiech

          • Teatr "Maska" w finale Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu

          • Ogromny sukces koła teatralnego "Maska" ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego - spektakl "Serenada" znalazł się w II etapie Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu. Koło teatralne "Maska” wzięło udział w Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu organizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.  Hasłem przewodnim tegorocznej - IX edycji Festiwalu to: „Wybrać wolność”. Polscy autorzy emigracyjni z lat 1939-1989.
            Przygotowana sztuka znalazła się w ścisłej piątce najlepszych spektakli, a tym samym, zgodnie założeniami festiwalu, komisja konkursowa obejrzy spektakl na żywo.
            30 października2023r. gościliśmy w szkole komisję konkursową w składzie: Natalia Fijewska-Zdanowska -instruktorka teatralna, współpracująca z Teatrem Polskim w Warszawie, Dorota Landowska -aktorka Teatru Polskiego w Warszawie, Michał Kurek - aktor Teatru Polskiego w Warszawie.
            Na widowni zasiedli: Dyrektor Szkoły - p. Józef Kojtek, nauczyciele i uczniowie. Młodzi aktorzy znakomicie zagrali swoje role.
            Po obejrzeniu sztuki członkowie komisji podzielili się swoimi refleksjami dotyczącymi spektaklu. Wielkie podziękowania dla niesamowitej młodzieży, która kolejny raz pokazała swoje ogromne umiejętności aktorskie. Przy realizacji sztuki pomogło nam wiele życzliwych osób, którym serdecznie dziękujemy.

            Koło teatralne "Maska”
            Młodzi aktorzy:
            Lis – Julia Kozicka, Kogut – Anna Duszak, Blondi – Zuzanna Daniłowicz, Bruna – Natalia Niedźwiecka, Ruda – Julia Kubeł, Kury: Oliwia Tumińska, Amelia Gut, Anita Obrębska, Julia Ścibek, Helena Florek, Koguty: Cezary Majk, Sebastian Syrowik, Obsługa techniczna: Mateusz Kowalczyk

            Instruktorki: 
            Ewa Wiśniewska i Sylwia Kowalczyk

          • FINAŁ KONKURSU RECYTATORSKIEGO „KURPIE ZIELONE W LITERATURZE”

          • 24 października br. w Centrum Kultury Biblioteki i Sportu w Lelisie odbyły się eliminacje finałowe XL Konkursu Recytatorskiego ,,Kurpie Zielone w literaturze’’ dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych. Do eliminacji finałowych przystąpiło 36 uczestników, w kategorii recytacja wierszy o Kurpiowszczyźnie 18 osób, w kategorii gadki kurpiowskiej również 18. Uczestnicy reprezentowali gminy: powiatu ostrołęckiego: Baranowo, Czarnia, Kadzidło, Lelis, Łyse, Myszyniec, Olszewo- Borki, z powiatu szczycieńskiego (woj. warmińsko-mazurskie): Rozogi, z powiatu łomżyńskiego (woj. podlaskie): Zbójna.
            Po przesłuchaniach konkursowych komisja wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach: recytacji wierszy o Kurpiowszczyźnie oraz w kategorii gadki kurpiowskiej. 
            W kategorii recytacji wierszy o Kurpiowszczyźnie Julia Ścibek- uczennica  klasy VII -  otrzymała wyróżnienie, zaś w kategorii gadki kurpiowskiej – również wyróżnienie uzyskała Zuzanna Daniłowicz - uczennica klasy VI .Szkołę reprezentował także Fabian Berk – uczeń  klasy VI. Recytatorom gratulujemy. 
            Uczniów do konkursu przygotowała p. Ewa Wiśniewska.


            Galeria zdjęć

          • Chudkowscy uczniowie znowu w akcji

          • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, tak jak rok temu, w bieżącym roku szkolnym szkoła w Chudku włączyła się w ogólnopolską akcję sprzątania pod hasłem „Sprzątamy dla Polski”. W dniach od 4 do 6 października teren wokół placówki  porządkowali uczniowie wszystkich klas oraz grupy przedszkolne pod przewodnictwem swoich wychowawców. Zgromadzone w workach śmieci zagospodarowano później zgodnie z obowiązującymi zasadami segregacji odpadów komunalnych. Działania takie jak te uczą nas odpowiedzialności społecznej za stan środowiska, w którym żyjemy oraz dbałości o swoje najbliższe otoczenie, a tym samym kształtują w nas postawę patriotyzmu i szacunku dla swojej małej ojczyzny. 
            Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:                                                                                                                Kraśniewska Agnieszka                                                                                                                                            Szymczyk Joanna

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku
        • spchudek*kadzidlo.pl
        • -Aby wysłać maila poproszę wpisując adres zmienić gwiazdkę - * na małpkę - @
        • 297616684
        • Chudek 36, 07-420 Kadzidło Poland
        • ePUAP: /SPChudek/SkrytkaESP
      • Logowanie