Uchwalona 3 maja 1791 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej. Na jej podstawie przyjęto trójpodział władzy: prawodawcza, wykonawcza i sądownicza. Zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję. Choć obowiązywała zaledwie przez 14 miesięcy, to była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w 1919r. Podczas II wojny światowej zostało zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich. Zakazane było również w PRL. Wyjątkiem był 1981r., czas „karnawału Solidarności”, kiedy to obchody 190. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się legalnie, choć pod czujnym okiem SB. Od 1990r. 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków, obchodzonym bardzo uroczyście.
Nie inaczej wyglądały też obchody 233 Rocznicy Konstytucji 3 Maja w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku w dniu 30.04.2024r. Wybrzmiały podniosłe wiersze o trudnej drodze do niepodległości i wolności, o szacunku do minionych wydarzeń, o tym, co ważne dla nas – Polaków i o tym, co polskie.
Niezwykłego charakteru nadały piękne pieśni chóralne i solowe w wykonaniu utalentowanych dzieci i młodzieży. Cała społeczność szkolna przysłuchiwała się temu wydarzeniu z dużym zainteresowaniem i w ogromnym skupieniu.
Marianna Orzoł