• Happening poetycki „Wszystko jest poezją”

• W słoneczną środę 20 września 2023 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w happeningu poetyckim pod hasłem „Wszystko jest poezją”. Wydarzenie miało miejsce w kadzidlańskim amfiteatrze przy CKK, dokąd w  barwnym korowodzie z hasłem przewodnim happeningu na ustach przemaszerowaliśmy spod szkoły w Kadzidle. Po drodze podziwialiśmy malowidła wykonywane przez nauczycieli plastyki i utalentowanych uczniów na drewnianych paletach. Przyjmując, że w życiu wszystko może być inspiracją do pisania wierszy, słuchaliśmy ze sceny interpretacji utworów poetyckich , zarówno autorów uznawanych za klasyków gatunku, jak i twórców lokalnych, od poezji patriotycznej po zabawne wiersze dla dzieci. Młodzież z naszej szkoły zaprezentowała się w utworze Juliana Tuwima „Rzepka”, do którego stworzyła barwną inscenizację okraszoną wymyślnymi strojami granych postaci. Całości dopełniały utwory z nurtu tzw. poezji śpiewanej i kolorowe wlepki  z wierszami wójta Dariusza Łukaszewskiego. Happening okazał się ciekawą i pożyteczną formą spędzenia czasu, która sprzyja przypomnieniu rodzaju poetyckiego, jakim jest  liryka oraz przeniesieniu się  w jej niezwykły świat.
            Nauczyciele bibliotekarze:                                                                                                                                      Joanna Szymczyk                                                                                                                                                    Marianna Orzoł

• UCZNIOWIE ZE SZKOŁY W CHUDKU NA WYCIECZCE W TATRACH

• W dniach 24.06.- 01.07. 2023r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku wraz z opiekunami p. J. Kojtek, p. B. Suchecką,p. E. Wiśniewską i p. A. Kraśniewską wzięli udział w wycieczce do Małego Cichego/k. Zakopanego. Swoją podróż rozpoczęli od zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce. W trakcie zwiedzania odwiedzili m.in.: Komorę Mikołaja Kopernika, Komorę Michałowice, Komorę Józefa Piłsudskiego oraz Kaplicę św. Kingi.
            Następnego dnia wycieczkowicze udali się do kościoła na Pęksowym Brzyzku, gdzie wzięli udział we Mszy św. Później wyruszyli na pieszą wędrówkę przez Dolinę Białego – Czerwoną Przełęcz, zdobyli Sarnią Skałę (1377m n.p.m.)i wrócili Doliną Strążyską do Zakopanego.
            Kolejny dzień również obfitował w atrakcje. Rankiem wyruszyli do Pienińskiego Parku Narodowego, przez który  przepływa rzeka graniczna, o charakterze górskim. Wzięli udział w spływie pontonami przełomem Dunajca (rafting). Dla bezpieczeństwa zostali wyposażeni w kaski i kamizelki ratunkowe.
            We wtorek wędrowali Doliną Kościeliską do schroniska na Hali Ornak. Ochotnicy przeszli  jaskinie: Raptawicką i Mylną oraz Wąwóz Kraków  do Smoczej Jamy.
            Rankiem, następnego dnia wszyscy wyruszyli nad Czarny Staw Gąsiennicowy,1624m n.p.m., który należy do najpiękniejszych i największych jezior tatrzańskich malowniczej Doliny Gąsiennicowej. Panoramy, jakie mogli tego dnia podziwiać uczestnicy były rewelacyjne. W zwierciadlanej powierzchni Czarnego Stawu odbijały się malowniczo okoliczne turnie: Kościelca, Granaty, Kozi Wierch, Kozia Przełęcz. Po krótkim odpoczynku w otoczeniu monumentalnych szczytów grupa udała się w drogę powrotną do Kuźnic.
            W czwartek kolejna wyprawa w góry. Uczestnicy zdobyli Wielki Kopieniec. W piątek Tatry Wysokie. Wędrówkę rozpoczęli Doliną Białki. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza  część grupy poszła Doliną Roztoki do przepięknej Doliny Pięciu Stawów przez Świstówkę do Morskiego Oka, druga grupa bezpośrednio dotarła.
            W drodze powrotnej uczniowie odwiedzili Kraków. Zwiedzili Wawel, gdzie podziwiali komnaty królewskie, Katedrę i znajdujące się w niej groby. Wspinali się na wieżę, aby obejrzeć Dzwon Zygmunta. Następnie przeszli na rynek. Tam zwiedzili Kościół Mariacki oraz wysłuchali sławnego hejnału.
            Uczniowie wraz z opiekunami dziękują Wójtowi Panu Dariuszowi Łukaszewskiemu za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.

Opiekunowie wycieczki:
            p. Józef Kojtek