Klasa V i VI spędziły niezapomnianą i pełną wrażeń noc w murach szkolnych z 17 na 18 lutego 2023r.
Była to świetna okazja do integracji uczniów, umocnienie więzi ze szkołą, ciekawe, kreatywne spędzanie wolnego czasu oraz ćwiczenie samodzielności i trenowanie swojego charakteru. Noc w Szkole rozpoczęła się od nauki tańca BELGIJKA. Następnie uczniowie bawili się w chowanego. Później był seans filmowy, wspólne śpiewy i rozmowy do białego rana.
Opiekunowie:
Ewa Wiśniewska
Ewelina Sobiech
Sylwia Kowalczyk
NOC W SZKOLE
- 1
UCZNIOWIE KLASY VII – ZAGRALI „DZIADY” cz. II
Dnia 08.02.2023r. uczniowie klasy 7 podczas zebrania z rodzicami zaprezentowali spektakl na podstawie utworu A. Mickiewicza „Dziady” cz. II., a 10.02.23r. wystąpili przed społecznością szkolną. Młodzież przeniosła widzów do miejsca, gdzie odbywa się pogański obrzęd dziadów, któremu przewodniczy Guślarz (A. Lenda). Wydarzenie polega na obcowaniu zmarłych dusz z żywymi ludźmi. Sztuka rozpoczyna się od Ballady ”Upiór” opowiadającej o duchu młodzieńca, który co roku wychodzi ze swojego grobu, by na nowo przeżywać miłość, rozłąkę i cierpienie. W dalszej części następuje wezwanie trzech duchów. Pierwszymi duchami są Józio i Rózia ( w rolę Józia wcielił się K. Mróz, zaś Rózię zagrała S. Florek), którzy proszą o dwa ziarna gorczycy, by wstąpić do nieba. Drugim duchem jest Widmo Złego Pana (D. Kutryb) dzięki któremu poznajemy historię Kruka (P. Mróz) i Sowy (J. Mroczkowska), czyli dusz, które zostały skrzywdzone przez niego. Przychodzi prosić o jedzenie i picie, ponieważ jego kara polega na tym, że ptaki wydziobywały wszystko, co miał do jedzenia. Ostatnim duchem jest Pasterka Zosia (N. Niedźwiecka), która pojawia się, by prosić, żeby pobyć choć na chwilę na ziemi. W chórze wystąpili: M. Bieńkowska,T. Dawid, P. Dąbrowski, M. Duszak, O. Duszak, D. Gut, K. Kozłowski, K. Krajza, Gra aktorska wywarła duże wrażenie na publiczności. Kostiumy bohaterów wyglądały zjawiskowo.
Młodzież pracowała pod kierunkiem p. Ewy Wiśniewskiej przy współpracy wychowawcy - p. Edyty Orzoł.5
CHUDKOWIAKI na "DARCIU PIERZA"
Uczniowie, uczestniczący w zajęciach z dialektu kurpiowskiego, wzięli udział w XVII Regionalnym Przeglądzie Widowisk Przedstawiających Fragmenty z Życia Dawnych Kurpiów pt. "Darcie Pierza” w Lelisie. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu widowiska, ukazującego życie i obrzędy dawnych Kurpiów.
Grupa dialektowa z klasy II przygotowała widowisko "Między dzieciakami", zaś grupa z klas V-VIII - "U siana". Nasi uczniowie zaprezentowali się znakomicie, zajęli I i II miejsce. Dwóch uczniów z klasy II otrzymało wyróżnienie indywidualne: Jan Florek i Karol Kozłowski.Dziękujemy p. Jarosławowi Kraska za pomoc w przygotowaniu uczniów.
Gratulujemy naszym aktorom i życzymy kolejnych udanych przedsięwzięć.
Opiekunowie:
Ewa Wiśniewska
Marianna Orzoł4
ZAPUSTY NA KURPIACH
Dnia 03.02.2023r. uczniowie, uczęszczający na zajęcia dialektu kurpiowskiego, wzięli udział w Uroczystości Środowiskowej - ZAPUSTY NA KURPIACH. To cykliczna, coroczna impreza organizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Chudku - CHUDKOWSKIE GOSPODYNIE. Uczniowie zaprezentowali się przed licznie przybyłą publicznością, wśród której nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, radnych, zaproszonych gości i twórców ludowych, w dwóch scenkach z życia dawnych Kurpiów. Grupa Dialektowa z klasy II przygotowała przedstawienie pt. „Między dzieciakami”, zaś Grupa Dialektowa z klas V-VIII - „U siana”. Gratulujemy naszym regionalistom wspaniałych występów.
Opiekunowie:
p. Marianna Orzoł
p. Ewa Wiśniewska82
Archiwum Aktualności