• Wycieczka do Warszawy uczniów klas VI- VIII

          • W sobotę 23.04.2022 r. o godzinie 7.00 rozpoczęliśmy naszą podróż śladami historii. Uczniowie SP im. Ks. Jana Twardowskiego udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, aby poznać jedne z najtrudniejszych kart historii Polski. Oglądanie ekspozycji muzeum, które doskonale przybliżyło nam atmosferę tamtych czasów, stało się wspaniałą lekcją patriotyzmu i empatii. Młodzi ludzie mieli okazję skonfrontować postawę polskich powstańców z obecną sytuacją naszych sąsiadów Ukraińców. Odkryli wiele podobieństw i zrozumieli, że coś, co miało „nie zdarzyć się nigdy więcej”, dzieje się znowu dziś, tuż za naszą granicą. Ogromne wrażenie zrobił na uczniach film dokumentalny pt. ”Miasto ruin”, uświadomił im jak wielką cenę powstańcy warszawscy zapłacili za próbę odzyskania wolności. 
            Następnym punktem naszej wycieczki był spacer po Łazienkach Królewskich, gdzie uczniowie mogli nacieszyć się pięknem przyrody i architektury.
            Pamiętając o tym, że młodość musi się wyszaleć, zabraliśmy naszych pełnych energii podopiecznych do Hangaru 646- Parku Trampolin, gdzie w przenośni i dosłownie mogli się wyskakać. Po udanej zabawie, w wyśmienitych humorach ruszyliśmy w drogę powrotną.
            Dziękujemy wszystkim za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. W sposóbszczególnych chcielibyśmy podziękować właścicielkom Biura Podróży Sośniny. Dzięki ich wielkiemu sercu i życzliwości na wycieczkę mogła pojechać nasza uczennica z Ukrainy, której biuro zasponsorowało wyjazd.
            Organizatorzy:
            Renata Bogdańska
            Marianna Orzoł
            Edyta Orzoł

          • Obchody uchwalenia Konstytucji

          • ,,Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości” 
            św. Jan Paweł II

            Maj to niewątpliwie najpiękniejszy miesiąc w roku. To czas,  gdy przyroda zachwyca nas swoimi barwami i zapachami. To także szczególny miesiąc w historii Polski,  który jest  bardzo ważny dla Nas-Polaków.  
            1 maja  obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, zwany też popularnie Świętem Pracy lub 1 Maja. 
            2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, podczas którego czcimy polskie barwy narodowe. 
            Święto 3 maja upamiętnia przyjęcie bardzo ważnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 r.
                Coroczne obchody święta uchwalenia polskiej konstytucji zaliczane są do najważniejszych polskich świąt państwowych.
            Tak też było w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku. Uczniowie klasy IV i V  przygotowali akademię upamiętniającą wydarzenia sprzed 231 lat. Recytatorzy deklamowali wiersze o niezwykłych wydarzeniach zapisanych w wierszach polskich poetów. Wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne, m.in. „Mazurka Dąbrowskiego” i „Witaj majowa jutrzenko”. Szkołę ozdobiły barwy biało –czerwone i odświętne, galowe stroje wszystkich uczniów.
            ,,Wiwat Maj ,Trzeci Maj’’

          • Nasi uczniowie na obchodach Dnia Ziemi w Kadzidle

          • Kilkunastu uczniów z klas VI – VIII  wzięło udział w obchodach Dnia Ziemi, zorganizowanych 22 kwietnia przez Zespół Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle. W trakcie uroczystości odwiedziliśmy stoiska dydaktyczne przygotowane przez leśników oraz firmę „LubimyOgrody.pl” oraz wysłuchaliśmy części artystycznej, przygotowanej przez nasze koleżanki z Kadzidła. Zwieńczeniem uroczystości był przemarsz młodzieży z transparentami apelującymi o ochronę środowiska przyrodniczego ulicami Kadzidła do Urzędu Gminy. W ten sposób pokazaliśmy mieszkańcom naszej gminy, że motto tegorocznego Dnia Ziemi: „Inwestujmy w naszą planetę”, nie jest nam obojętne. Jesteśmy świadomi, że  zielona przyszłość Ziemi to dostatnia przyszłość jej mieszkańców.
            Bardzo dziękujemy ZPO w Kadzidle za zaproszenie
            Opiekun: Edyta Orzoł

          • Wizyta Strażaków w naszej szkole

          • W środę, 4 maja 2022 r. ma miejsce wyjątkowa uroczystość dla wszystkich polskich strażaków - Dzień Strażaka. Święto to jest wyrazem szacunku dla strażaków Rzeczypospolitej Polskiej, którzy na wezwanie stawiają się do służby. W tym wyjątkowym dniu, naszą szkołę odwiedzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Glebie.
             W spotkaniu uczestniczyły wszystkie grupy przedszkolne oraz uczniowie kl. I -III. Dzieci  wysłuchały informacji o akcjach ratowniczo - gaśniczych i dowiedziały się jak trudna, niebezpieczna i odpowiedzialna jest praca strażaka. Szczególną jednak atrakcją była możliwość  wejścia do wozu strażackiego oraz sprawdzenia swojej siły i umiejętności przy  użyciu węża strażackiego . Wizyta strażaków wywołała wiele uśmiechu na twarzach dzieci. 
            Z okazji święta składamy  wszystkim Druhnom i Druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Glebie serdeczne podziękowania za poświęcenie i służbę w ratowaniu ludzkiego życia, zdrowia i mienia. Dziękujemy za poczucie bezpieczeństwa, które wszystkim dajecie. Niech odpowiedzialna służba będzie dla Was powodem do dumy i satysfakcji!
            Życzymy samych sukcesów w życiu zawodowym.

          • Niedziela Palmowa w Łysych z „Chudkowskim” akcentem

          • W ramach zajęć z dialektu kurpiowskiego uczniowie przygotowali palmy, które zgłosili do konkursu Palma Kurpiowska, organizowanego przez CKK w Kadzidle. Dnia 7 kwietnia br. w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle odbyło się podsumowanie tegoż konkursu, którego celem jest reaktywowanie i zachowanie tradycyjnych elementów i motywów we współczesnej plastyce obrzędowej związanej ze Świętami Wielkanocnymi.
            Drugi etap konkursu to - LII Konkurs „ PALMA KURPIOWSKA ŁYSE 2022”. Wśród 75 palm zgłoszonych na konkurs –„ Chudkowiaki” otrzymali:
                • Grupa Dialektowa klasa I – 3 miejsce – opiekun p. E. Wiśniewska, p. U. Szymczyk Grupa
                • Dialektowa klasa V – VI- wyróżnienie- opiekun p. E. Wiśniewska
                • Grupa Dialektowa klas VII- wyróżnienie- opiekun p. R. Bogdańska
                • Klasa II – wyróżnienie – opiekun p. B. Suchecka
            Nasze  rękodzieło zostało poniesione podczas uroczystej procesji, której przewodniczył Jego Ekscelencja Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski.

            Ewa Wiśniewska
            Renata Bogdańska

          • Bezpieczny Internet

          • W ramach działań profilaktycznych, związanych z bezpieczeństwem dzieci w Internecie w dniach 12,13,20,21 kwietnia przeprowadziliśmy w Szkole Podstawowej w Chudku akcje pod hasłem "Bezpieczny Internet" w klasach I -III szkoły podstawowej.
            Wychowawcy kl. I-III przy współpracy z pedagogiem szkolnym przeprowadzili w klasach zajęcia warsztatowe, podczas których rozmawialiśmy na temat roli każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Zwrócono szczególna uwagę uczniów na to, iż każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Nauczyciele podkreślali potencjał Internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami, jak również jako formę twórczej rozrywki. Na zajęciach uczniowie mieli możliwość w ciekawy sposób sprawdzić swoją czujność w zakresie bezpieczeństwa między innymi: grając w grę edukacyjną „Jak przechytrzyć hakerów?” oraz oglądając filmiki edukacyjne "Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu", „Owce w sieci”. Poza tym wykonali pracę plastyczne do oglądanych filmów. Podsumowując akcję uczniowie z kl. I-III stworzyli plakat "Bezpieczny Internet", rozdano ulotki informacyjne związane z bezpiecznym wykorzystaniem Internetu oraz informacjami na temat szukania pomocy dla ofiar przemocy w sieci.

            Urszula Szymczyk
            Barbara Suchecka
            Agnieszka Kraśniewska
            Monika Nosek

          • Dzień Ziemi

          • „Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” 


            W piątek, tj. 22 kwietnia, zostały przeprowadzone przez Samorząd Uczniowski (przy współudziale wychowawców klas i opiekunów grup przedszkolnych) szkolne obchody Dnia Ziemi pod hasłem „Zainwestuj w nasza planetę”. Z tej okazji podjęto szereg działań mających  na celu przypomnienie i wdrażanie w życie zagadnień dotyczących dobra i ochrony przyrody, a tym samym nas, którzy jesteśmy jej częścią. W grupach przedszkolnych przygotowano plakaty promujące ochronę środowiska, wykonano prace plastyczne i sprzątano teren wokół szkoły. Uczniowie klas 1-3 ułożyli hasła, których tematem przewodnim była Ziemia; chłopcy i dziewczęta  klas 4-6 sprawdzili swoją wiedzę przyrodniczą za pomocą quizu, zaś siódmo- i ósmoklasiści wykonali zdjęcia o tematyce przyrodniczo-ekologicznej. O tym, jak  dociera do naszych kranów woda pitna, społeczność szkolna dowiedziała się z krótkiego happeningu przeprowadzonego przez dwie „recyklingowe” postacie: Ziemię i Człowieka. Poważnym przedsięwzięciom towarzyszyła podczas długich przerw prezentacja ekologicznych piosenek oraz przyrodniczych zabaw i filmów.
            Opiekunowie SU                                                                                                                                      Kraśniewska  Agnieszka                                                                                                                                     Szymczyk Joanna

          • Warsztaty plastyczne

          • W dniu 11 kwietnia 2022r. uczniowie kl. ,,0,, w Domu Kultury w Chudku uczestniczyli w warsztatach plastycznych pt.,,Bocian,, pod kierunkiem Pani Elżbiety Sadłowskiej.

            Opiekun:
            Elżbieta Niedźwiecka – Równa 

          • Wielka szkolna pisanka

          • Ozdobą szkolnego korytarza w okresie przedświątecznym stała się ,, Wielka szkolna pisanka” wraz z kurą i kogutem. Prace wykonane zostały przez uczniów kl. 0 – VII pod kierunkiem nauczyciela plastyki E. Niedźwieckiej – Równej. 

          • Kiermasz wielkanocny w kolorach wiosny

          • W dn. od 4 kwietnia 2022r. do 13 kwietnia 2022r. w SP im. Ks. Jana Twardowskiego odbył się po raz drugi ,,Kiermasz wielkanocny w kolorach wiosny,,. Dotyczył on ozdób wielkanocnych wykonanych przez uczniów kl. IV-VII pod kierunkiem nauczyciela plastyki E. Niedźwieckiej – Równej. W stroikach i wianuszkach oprócz zajączków, kurczaczków i baranków nie zabrakło pisanek i wiosennych kwiatów. Dekoracje wykonane zostały z elementów przyrodniczych i tworzyw sztucznych w kolorach wiosny.

          • Rocznica śmierci patrona szkoły

          • Tradycyjnie dnia 18 stycznia, w 16 rocznicę śmierci,  była pełniona przez uczniów klas IV-VI warta honorowa przy tablicy pamiątkowej patrona naszej szkoły- Księdza Jana Twardowskiego. Przypomnijmy! Jan Twardowski, ksiądz, poeta i prozaik, przedstawiciel współczesnej liryki religijnej, urodzony 1 czerwca 1915 roku w Warszawie, zmarły tudzież 18 stycznia 2006 roku, łączył pracę duszpasterską z działalnością literacką. Był piewcą zwykłego człowieka z jego codziennymi wątpliwościami, nawet w kwestii wiary, szukającego odskoczni w prostym pięknie rodzimej przyrody. Pozostawił uniwersalne przesłanie, że realizujemy się najpełniej, jeśli potrafimy żyć dla innych. W br. szkolnym minie 15 lat, odkąd zaszczytnie patronuje Szkole Podstawowej w Chudku.
            Opiekunowie SU:

            Agnieszka Kraśniewska

            Joanna Szymczyk

          • Dzień Kobiet

          • „To ona przywraca powietrzu barwę i ustanawia ład.
            To dzięki niej z popiołów, zgliszcz i mgły wstaje świt.
            To dzięki niej trwa miłość.
            To ona trzyma nas na ziemi i wznosi do nieba”.                                                                                                         (Stachura E.)

            W Dzień Kobiet, 8. marca, podczas apelu podsumowującego pracę uczniów szkoły w I semestrze roku szkolnego 2021/2022, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli w imieniu męskiej części społeczności szkolnej, serdeczne życzenia wszystkim paniom, dziękując im słowami  jesteście niczym promień słońca, rozświetlacie nam każdy dzień, bo bez Was, zwyczajnie, żyć niepodobna. i wręczając słodkie upominki. 

            Dziękujemy!
            Opiekunowie SU                                                                                                                                               Agnieszka Kraśniewska                                                                                                                                            JoannaSzymczyk

          • Uczennica klasy V laureatką Konkursu Ogólnopolskiego SKO

          • Uczennica klasy V Anita Obrębska została laureatką w Fotograficznym Konkursie Ogólnopolskim ,,SKO w roli głównej,,. Była to już VI edycja tego konkursu zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Mszczonowie. Celem konkursu było promowanie idei oszczędzania i SKO oraz rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Pracą konkursową miało być zdjęcie, na którym na pierwszym planie będzie widniał napis SKO.

            Serdecznie gratulujemy Anicie i życzymy dalszych sukcesów.

            Opiekunowie SKO: p. Ewelina Sobiech p. Jolanta Zera

          • Wycieczka do Parku Trampolin

          • Dnia 2 kwietnia 2022r. uczniowie klasy IV i V wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Parku Trampolin w Łomży. Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integracja zespołów klasowych oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich. Po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa i krótkiej rozgrzewce, pod okiem instruktorów, uczniowie wykonywali ciekawe ćwiczenia, grali w zbijaka, a nawet próbowali robić salta. Pobyt w parku trampolin okazał się świetną zabawą. 
            Uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale zadowoleni .

            Opiekunowie: 
            p. E. Sobiech
            p. S. Kowalczyk
            p. E. Wiśniewska

          • Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej

          • Dnia 4. kwietnia 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego odbyło się  Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej dla uczniów klas 1-3. Nadrzędnym celem uroczystości było złożenie ślubowania przez ww. uczniów oraz mianowanie ich wiernymi przyjaciółmi książki, a także zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, czyli do wypożyczania książek i czasopism oraz zabawowo-umysłowego spędzania czasu wolnego, a tym samym nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

            W naszej szkole pasowanie na czytelnika  na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. W niezwykły świat książek pierwszo-, drugo- i trzecioklasiści zostali wprowadzeni przez bajkowe postacie ze znanej i lubianej baśni „Jaś i Małgosia”. Obejrzeli muzyczne przedstawienie kukiełkowe z cyklu „Bajki samograjki” (wg scenariusza Jana Brzechwy; scenografia, kukły i rekwizyty pod kier. nauczyciela plastyki Elżbiety Niedźwiedzkiej- Równej, strona literacko-muzyczna Joanna Szymczyk) przygotowane dla nich przez aktyw biblioteczny oraz starsze koleżanki i kolegów z klasy 7. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pana Dyrektora i swoich wychowawczyń złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste mianowanie księgą na pełnoprawnego czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe upominki, które będą im przypominały o tym ważnym, na drodze przygody z książką, wydarzeniu. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Ku ogromnemu zaskoczeniu zebranych, Pan Dyrektor ogłosił inaugurację działalności teatru kukiełkowego, który będzie nową formą rozwijania zdolności i zainteresowań artystyczno-literackich uczniów naszej podstawówki.

            Mamy nadzieję, że odtąd biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. Warto dodać, że do szkolnej biblioteki należy każdy uczeń naszej szkoły i nie trzeba się specjalnie zapisywać-czytelnikiem jest się od pierwszej do ostatniej klasy, wobec czego zapraszamy wszystkie dzieci, starsze czy młodsze!

          • 40 Ostrołęcki Konkursu Recytatorski "Miejsce Urodzenia"

          • Dnia 22.03.2022r. w Klubie "Oczko" Ostrołęckiego Centrum Kultury odbył się 40 Ostrołęcki Konkurs Recytatorski "Miejsce Urodzenia".  Celem jest popularyzacja twórczości literackiej związanej z regionem Kurpiowszczyzny oraz doskonalenie warsztatu recytatorskiego.
             Komisja konkursowa w składzie : Wiktor Loga - aktor, Katarzyna Zarychta - aktorka, Bogusława Zawalich - z Ostrołęckiego Centrum Kultury wysłuchała 34 prezentacji i przyznała nagrody i wyróżnienia. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów, którzy to zajęli wysokie miejsca : Jakub Korzeniecki z klasy V- II miejsce ,
            Julia Ścibek z klasy V - III miejsce , Zuzanna Daniłowicz z klasy IV – wyróżnienie.
            W konkursie zaprezentowały się również Aleksandra Lenda z klasy VI i Anna Duszak z klasy VII.
            Naszym recytatorom serdecznie gratulujemy.
            Opiekunowie:
            p. E. Wiśniewska
            p. R. Bogdańska

          • Aktywnie odpoczywamy w Parku Trampolin

          • 19 marca uczniowie z klas: I, II, III wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Parku Trampolin w Łomży. Dla uczniów klasy I wyjazd był nagrodą za zajęcie II miejsca w Regionalnym Przeglądzie „Darcie Pierza” w Lelisie. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po rozgrzewce i zapoznaniu się z zasadami BHP uczestnicy wyprawy mogli skorzystać z szeregu atrakcji m.in. trampolin sportowych oraz basenu wypełnionego gąbkami.
            Zmęczeni, aczkolwiek w wyśmienitych humorach, wróciliśmy późnym popołudniem do Chudka.
            Opiekunowie:
            Urszula Szymczyk
            Barbara Suchecka
            Agnieszka Kraśniewska
            Ewa Wiśniewska

          • Listy pochwalne za I semestr roku szkolnego 2021/2022

          • Listy pochwalne za I semestr roku szkolnego 2021/2022
            dla uczniów klas II-VIII Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku


            Klasa 2
                1. Krzysztof Bobieński 
                2. Duszak Bartosz 
                3. Kubeł Adam 
                4. Kozłowski Jakub 
                5. Kręciewski Mikołaj 
                6. Staśkiewicz Lena 

            Klasa 3
                1. Korzeniecka Zuzanna     
                2. Niedźwiecka Wiktoria      
                3. Grec Lena          

            Klasa 4. 
                1. Bobieńska Julia          
                2. Daniłowicz Zuzanna 
                3. Duszak Karol 
                4. Florek Helena 
                5. Gut Kinga 
                6. Niedźwiecki Miłosz
                7. Syrowik Magdalena 

            Klasa 5.
                1. Gut Amelia 
                2. Kaczyńska Ewelina 
                3. Kowalczyk Mateusz 
                4. Kowalski Marcin      
                5. Kubeł Julia 
                6. Dominika Kuzia      
                7. Obrębska Anita 
                8. Prusik Dominik 
                9. Ścibek Julia 
                10. Tumińska Oliwia

            Klasa 6. 
                1. Mroczkowska Julia 
                2. Mróz Paweł     
                3. Niedźwiecka Natalia 

            Klasa  8.
                1. Cicha Martyna     
                2. Florek Jakub     
                3. Murach Jakub 
                4. Serowik Kornel 
                5. Tomczak Oliwia 
             

          • CHUDKOWIAKI na "DARCIU PIERZA"

          • Uczniowie, uczestniczący w zajęciach z dialektu kurpiowskiego, wzięli udział w XVI Regionalnym Przeglądzie Widowisk Przedstawiających Fragmenty z Życia Dawnych Kurpiów pt. "Darcie Pierza”w Lelisie. Zadanie konkursowe polegało na nadesłaniu widowiska ukazującego życie i obrzędy dawnych Kurpiów.
            Grupa dialektowa z klasy I przygotowała widowisko " Na łodpust" i  grupa z klas V-VIII - " Zńonka". W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, przegląd  odbył się on – line. Chudkowiaki zajęli: II i III miejsce. Dziękujemy p. U. Szymczyk i p. Jarosławowi Kraska za pomoc w przygotowaniu uczniów.
            Gratulujemy naszym aktorom i życzymy kolejnych udanych przedsięwzięć.
            Opiekunowie:
            1.p. Ewa Wiśniewska
            2. p. Renata Bogdańska

          • Chudkowiaki tańcują na zajęciach z dialektu

          • Uczniowie z klasy I, uczestniczący w zajęciach z dialektu kurpiowskiego oraz dziewczynki z klasy III wzięli udział w warsztatach, które poprowadził Pan Paweł Łaszczych – instruktor do spraw folkloru, tańca i śpiewu kurpiowskiego w CKK w Kadzidle. Pod czujnym okiem wybitnego znawcy Kurpiowszczyzny uczniowie ćwiczyli fafura, klapoka i konika. Dziewczęta i chłopcy nabierają szlifu przed scenicznymi występami. 

            Dziękujemy p. Pawłowi za przeprowadzenie zajęć. 

            Opiekunowie: 

            1. E. Wiśniewska

            2. U. Szymczyk

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku
      • spchudek*kadzidlo.pl
      • -Aby wysłać maila poproszę wpisując adres zmienić gwiazdkę - * na małpkę - @
      • 297616684
      • Chudek 36, 07-420 Kadzidło Poland
      • ePUAP: /SPChudek/SkrytkaESP
    • Logowanie