Dnia 26 maja 2025 r. w Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Mieczysława Mieszki w Kadzidle odbyła się IV edycja Powiatowego Konkursu Piosenki Kurpiowskiej „Z POKOLENIA NA POKOLENIE”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IV: Marcel Olk oraz Gabriela Niedźwiedzka. Z radością informujemy, że Marcel Olk zdobył II miejsce, prezentując swoje umiejętności wokalne na bardzo wysokim poziomie. Serdecznie gratulujemy osiągniętego wyniku i dziękujemy obojgu uczniom za zaangażowanie oraz godne reprezentowanie naszej szkoły w konkursie.
Opiekun:
p. E. Wiśniewska
Aktualności
SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W IV POWIATOWYM KONKURSIE PIOSENKI KURPIOWSKIEJ
Kolejna zbiórka elektrośmieci za nami
„Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” to projekt ekologiczny i edukacyjny, którego celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym do promowania zachowań proekologicznych oraz podnoszenia świadomości ekologicznej na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W zamian za uzbierane kilogramy szkoła otrzymuje nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych i tuszy lub tonerów.
W dniach 23 – 26 maja na terenie naszej szkoły, po raz kolejny, w ramach powyższego projektu, odbyła się zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Bardzo dziękujemy rodzicom i innym mieszkańcom Chudka i okolic za zaangażowanie się w tę akcję.
Edyta Orzoł
Nasza szkoła z „Certyfikatem Placówki Edukacyjnej Przyjaznej Lasom”
Dzięki udziałowi uczniów klas IV – VII w ogólnopolskiej akcji „Giga Laurka dla Strażników Lasów” , nasza szkoła uzyskała „Certyfikat Placówki Edukacyjnej Przyjaznej Lasom”. W akcji wzięło udział 2999 placówek edukacyjnych z całej Polski, przygotowując 43 084 kolorowych prac. W ten sposób nasi uczniowie mają swój wkład w wielką Giga Laurkę, która składa się z prac młodych artystów z całej Polski. Strażnicy lasów – strażacy i leśnicy, to wyjątkowi ludzie, którzy każdego dnia chronią nasze lasy przed pożarami. Laurki wykonane w ramach tej akcji były wyrazem naszej wdzięczności za ich codzienną troskę i odwagę.
Tegoroczne działania Strażników Lasów zostały objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Opiekunowie:
Elżbieta Niedźwiecka – Równa
Edyta Orzoł
Sukcesy naszych uczniów w XXVI EDYCJI KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI KS. JANA TWARDOWSKIEGO
Sukcesy naszych uczniów w XXVI EDYCJI KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI KS. JANA TWARDOWSKIEGO w Zespole Szkół SIGiE im. Karola Adamieckiego
w Ostrołęce
31 maja 20025roku w Kościele pw. św. Wojciecha w Ostrołęce odbyła się XXVI Edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Ks. Jana Twardowskiego organizowanego przez Zespół Szkół SIGiE im. Karola Adamieckiego oraz Parafię Rzymsko-Katolicką pw. św. Wojciecha w Ostrołęce.
W konkursie wzięli udział reprezentanci 9 szkół; 51 uczniów.
Z przyjemnością informujemy, że:
w kategorii I – uczniowie klas I-III szkół podstawowych,
II miejsce zajęła Laura Święcicka- uczennica klasy IIw kategorii II – uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych,
I miejsce – Julia Ścibek klasa VIII
II miejsce – Julia Kubeł klasa VIII
III miejsce – Jan Florek klasa IV
Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia.
Serdecznie gratulujemy wszystkim naszym recytatorom oraz zachęcamy do dalszego rozwijania swoich talentów i udziału w kolejnych konkursach!Opiekunowie:
p. Urszula Szymczyk
p. Barbara Suchecka
p. Agnieszka Kraśniewska
p. Ewa Wiśniewska
p. Renata BogdańskaAutor zdjęć: Zespół Szkół SIGiE im. Karola Adamieckiego w Ostrołęce
12
Sukces uczniów z Chudka w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Kurpie Zielone w Literaturze”
Dnia 20 maja 2025 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle odbyły się XLII Gminne Eliminacje Konkursu Recytatorskiego „Kurpie Zielone w Literaturze”, skierowane do uczniów klas I–IV szkół podstawowych z gminy Kadzidło.
Celem konkursu było promowanie literatury kurpiowskiej oraz rozwijanie talentów recytatorskich wśród dzieci. Do konkursu przystąpiło 27 uczniów z całej gminy – 22 w kategorii recytacji wiersza oraz 5 w kategorii gadka kurpiowska.
Z ogromną radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły – Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku – zdobyli najwyższe laury!
Laureaci:
Amelia Drewnowska (kl. IV) – I miejsce, kategoria: wiersz
Zofia Kardas (kl. II) – I miejsce, kategoria: wiersz
Marcel Olk (kl. IV) – I miejsce, kategoria: wiersz
Jan Florek (kl. IV) – I miejsce, kategoria: gadka kurpiowska
Wyróżnienia:
Jagoda Daniłowicz (kl. II)
Laura Święcicka (kl. II)
Uczniowie, którzy zdobyli I miejsca, będą reprezentować naszą szkołę w finale konkursu, który odbędzie się 3 czerwca 2025 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Życzymy dalszych sukcesów oraz niezapomnianych przeżyć podczas kolejnych artystycznych zmagań!
Opiekunowie:
p. U. Szymczyk
p. B. Suchecka
p. A. Kraśniewska
p. E. Wiśniewska
Obchody 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
„OJCZYZNĘ KOCHA SIĘ
NIE DLATEGO ,ŻE WIELKA,
ALE DLATEGO , ŻE WŁASNA”30 kwietnia 2025r. uroczyście świętowaliśmy 234 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Corocznym zwyczajem najmłodsi uczniowie przypomnieli wiersz Stanisława Bełzy „Katechizm młodego Polaka”, który towarzyszy nam od najmłodszych lat i wyraża nasze przywiązanie i miłość do Ojczyzny. Następnie cała społeczność szkolna obejrzała prezentację „Konstytucja 3 Maja”, którą zaprezentowała uczennica klasy 8.
Punktem kulminacyjnym uroczystości był koncert pieśni majowych i patriotycznych w wykonaniu uczniów kl I- VIII .
1) kl. I - "Jesteśmy Polką i Polakiem"
2) kl. II - "Uroczysty taniec z flagą"
3) kl III - "Flaga polska"
4) kl. IV - "Konstytucja 3 Maja"
5) kl. V - "Uwierz Polsko"
6) kl. VI - "Flaga"
7) kl. VII - "Ojczyzno ma…"
8) kl. VIII - "Witaj majowa jutrzenko"
Pieśni te wprowadziły nas w uroczysty i radosny nastrój świętowania. Głos zabrał również dyrektor szkoły Józef Kojtek , dziękując wszystkim uczniom , życząc radosnego świętowania , zadumy nad minionymi wydarzeniami i przypominając o wywieszeniu Flagi Rzeczypospolitej , niech radośnie powiewa na majowym wietrze .
Na zakończenie uroczystości został odśpiewany Hymn Szkoły „Z małych dzieci wyrastamy” i wyprowadzony Sztandar Szkoły.Marianna Orzoł
Kolejne sukcesy językowe naszych uczniów
Miło nam poinformować, iż Marcin Kowalski uczeń kl. VIII zajął III miejsce w IV Powiatowym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych oraz Zuzanna Daniłowicz uczennica kl. VII znalazła się również na podium, zajmując III miejsce w IV Powiatowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej. Organizatorami obu konkursów był Zespół Szkół Powiatowych w Kadzidle.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.Opiekun: p. Jolanta Zera
Szkolny konkurs plastyczny "Przyroda, ptaki i zwierzęta w poezji Ks. J. Twardowskiego"
W dniu 16. 04. 2025r. w SP im. Ks. J. Twardowskiego w Chudku odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego ,, Przyroda, ptaki i zwierzęta w poezji Ks. J. Twardowskiego ,,. Konkurs organizowany jest od kilku lat. Uczestnikami konkursu byli uczniowie kl. ,,0'' - III i kl. IV - VIII.
Zadaniem każdego ucznia było przedstawienie przyrody, ptaków i zwierząt w wybranym przez siebie wierszu Ks. J. Twardowskiego. Na jakość pracy dodatnio wpłynęła interesująca technika i estetyka.
Osoby nagrodzone:
Kornelia Kaczor kl. ,, 0''miejsce I,
Anna Miłek kl. ,,0'' miejsce I,
Miłosz Duszak kl. ,,0''miejsce II,
Kornelia Tyszka kl. I miejsce I,
Lena Zapadka kl. I miejsce II,
Adam Prusaczyk kl. I miejsce III,
Zofia Kardas kl. II miejsce I,
Amelia Dawid kl. II miejsce II,
Filip Bogdański kl. II miejsce III,
Bartosz Krajza kl. III miejsce I,
Maciej Florek kl. III miejsce II,
Filip Panuś kl. III miejsce III,
Amelia Drewnowska kl. IV miejsce I,
Liliana Święcicka kl. IV miejsce II,
Marcel Olk kl. IV miejsce III,
Lena Staśkiewicz kl. V miejsce I,
Katarzyna Dawid kl. V miejsce II,
Aniela Święcicka kl. V miejsce III,
Zuzanna Tabaka kl. VI miejsce I,
Aleksandra Kardas kl.. VI miejsce I,
Julia Ciurkowska kl. VI miejsce II,
Lena Grec kl. VI miejsce III,
Julia Bobieńska kl. VII miejsce I,
Martyna Kupis kl. VII miejsce II,
Zuzanna Daniłowicz kl. VII miejsce III.
E. Niedźwiecka - Równa
Kiermasz wielkanocny w Kolorach Wiosny
W dniach od 9. 04. 2025r. do 16.04. 2025r. po raz piąty w SP im. Ks. J. Twardowskiego odbył się kiermasz wielkanocny przygotowany przez uczniów i nauczyciela plastyki E. Niedźwiecką-Równą.
Na kiermaszu można było kupić ozdoby wielkanocne, takie jak: stroiki, wiosenne kwiaty, zające, karty świąteczne, pisanki malowane na szkle, wazony, koszyczki wielkanocne i palmy.
W zaprezentowanych pracach oprócz kolorów wiosny nie zabrakło kolorystyki kurpiowskiej ( fiolet, pomarańcz, niebieski ).E. Niedźwiecka-Równa
4
XV Konkurs Recytatorski Poezji Ks. Jana Twardowskiego „Zaufałem drodze wąskiej”
Dnia 9 kwietnia 2025r. w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku odbyła się XV już edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Księdza Jana Twardowskiego - „Zaufałem drodze wąskiej”. Wydarzenie to odbyło się pod honorowym patronatem Pani Anny Śniadach Wójta Gminy Kadzidło oraz ks. Sławomira Bartnickiego Proboszcza Parafii Obierwia.
Uroczystość swoją obecnością uświetnił Proboszcz Parafii Obierwia - ks. Sławomir Bartnicki. Do konkursu przystąpiło aż 98 uczniów klas 0-VIII, reprezentujących szkoły z gmin: Kadzidło: z Kadzidła, Dylewa, Wachu, Chudka, Lelis: Nasiadki, Łęg Starościński, Baranowo: Baranowo, Zawady. Nad przebiegiem konkursu i oceną występów czuwała komisja w składzie: pani Iwona Choroszewska-Zyśk - przewodnicząca, pani Anna Wołosz, pani Karolina Jastrzębska, pani Małgorzata Napiórkowska - przewodnicząca, pani Krystyna Sutuła oraz pani Agata Bączek.
Wynik:
W kategorii szkół podstawowych kl. 0 – III
I miejsce:
• Zofia Boruch, klasa III, „Lekarstwo dla złośnicy”, opiekun: Katarzyna Jaworska, SP Obierwia
• Laura Święcicka, klasa II, „W klasie”, opiekun: Barbara Suchecka, SP Chudek
• Jan Tabaka, klasa I„W klasie”, opiekun: Urszula Szymczyk, SP Chudek
• Kornelia Kaczor, klasa 0, „Zwyczajny”, opiekun: Marta Tomczak, SP Chudek
II miejsce:
• Alicja Lipka, klasa III, „O soli”, opiekun: Zofia Niechoda, SP Łęg Starościński
• Maja Kamińska, klasa III, „Z dzieciątkiem Jezus”, opiekun: Katarzyna Jaworska, SP Obierwia
• Zofia Kardas, klasa II, „Dwa osiołki”, opiekun: Barbara Suchecka, SP Chudek
• Alicja Orzoł, klasa I, „Nowy rok”, opiekun: Anna Młynarska, SP Baranowo
III miejsce:
• Alicja Moszczyńska, klasa I, „Godzina”, opiekun: Anna Młynarska, SP Baranowo
• Jagoda Daniłowicz, klasa II, „…”, opiekun: Barbara Suchecka, SP Chudek
• Maciej Koszykowski, klasa 0, „Co wiesz o swojej rodzinie”, opiekun: Anna Młynarska, SP Baranowo
• Antoni Dziekoński, klasa III, „Pobudka”, opiekun: Zofia Niechoda, SP Obierwia
Wyróżnienie otrzymują:
• Oliwia Żebrowska, klasa 0,„Arka”, opiekun: Anna Salimucha, SP Obierwia
• Liliana Płoska, klasa 0, „W klasie”, opiekun: Ewa Drężewska, SP Zawady
• Jakub Nieciecki, klasa I, „W klasie”, opiekun: Katarzyna Dziekońska, SP Obierwia
• Lena Tomczak, klasa I, „Tak”, opiekun: Jolanta Olender, SP Zawady
W kategorii szkół podstawowych kl. IV – VI szkoły podstawowejI miejsce:
• Patrycja Kowalczyk, klasa VI, „Nie rozdzielaj”, opiekun: Urszula Nalewajk,
• Natalia Pietkiewicz, klasa VI, „Śpieszmy się”, opiekun: Urszula Nalewajk,
• Aleksander Zdunek, klasa VI, „Co potem”, opiekun: Jolanta Markowska
II miejsce:
• Gabriela Bachmura, klasa VI, „Boje się twojej miłości”, opiekun: Ilona Olszewska, SP Dylewo
• Marcel Olk, klasa IV, „Ręce”, opiekun: Ewa Wiśniewska, SP Chudek
• Zuzanna Tabaka, klasa V, „Święty Franciszku z Asyżu”, opiekun: Ewa Wiśniewska, SP Chudek
III miejsce:
• Amelia Drewnowska, klasa IV, „Lekarstwo dla złośnicy”, opiekun: Ewa Wiśniewska, SP Chudek
• Karol Kozłowski, klasa IV, „Po awanturze”, opiekun: Ewa Wiśniewska, SP Chudek
• Julia Kurpiewska, klasa V, „Który”, opiekun: Beata Brzeska, SP Łęg Starościński
Wyróżnienie:
• Aleksander Kardas, klasa VI, „Naucz się dziwić”, opiekun: Ewa Wiśniewska, SP Chudek
• Aleksander Myśkiewicz, klasa IV, „Różaniec”, opiekun: Irena Bachmura, SP Nasiadki
• Gabriela Niedźwiecka, klasa IV, „Damy i książęta”, opiekun: Ewa Wiśniewska, SP Chudek
• Emilia Olbryś, klasa VI, „…”, opiekun: Urszula Nalewajk, SP Kadzidło
• Zuzanna Smolińska, klasa IV, „Zdrowaś Maryjo”, opiekun: Bogumiła Mierzejewska, SP Obierwia
• Dawid Sadłowski, klasa IV, „Kiedy stwarzasz jagody”, opiekun: Bożena Bochniak, SP Baranowo
• Joanna Szczubełek, klasa VI, „Baranku Wielkanocny”, opiekun: Beata Brzeska, SP Łęg Starościński
• Izabela Tabaka, klasa IV, „Tak”, opiekun: Ewa Wiśniewska, SP Chudek
W kategorii szkół podstawowych kl. VII – VIII szkoły podstawowejI miejsce:
• Paulina Gut, klasa VIII, „Więcej”, opiekun: Ilona Olszewska, SP Dylewo
• Julia Kubeł, klasa VIII, „Żal”, opiekun: Ewa Wiśniewska, SP Chudek
II miejsce:
• Zuzanna Daniłowicz, klasa VII, „Zdjęcie z krzyża”, opiekun: Ewa Wiśniewska, SP Chudek
• Zuzanna Darkowska, klasa VII, „A,B,C – lepiej dobrze, a nie źle”, opiekun: Cecylia Orzoł, SP BaranowoIII miejsce:
• Filip Roziecki, klasa VIII, „O mieszkańcach”, opiekun: Dorota Wołosz, SP Kadzidło
• Kornelia Mroczkowska, klasa VII, „W świecie”, opiekun: Ewa Wiśniewska, SP Chudek
Wyróżnienie:
• Marcelina Prusaczyk, klasa VII, „Co to znaczy”, opiekun: Bogumiła Mierzejewska, SP Obierwia
• Karolina Krapa, klasa VII, „Co zginęło”, opiekun: Ilona Olszewska, SP Dylewo
• Oliwia Koziatek, klasa VII, „Nie martw się”, opiekun: Ilona Olszewska, SP Dylewo
• Amelia Gut, klasa VIII, „Z pliszką siwą”, opiekun: Ewa Wiśniewska, SP Chudek
• Kacper Chmiel, klasa VIII, „Prośba”, opiekun: Barbara Obrębska, SP Baranowo
Konkurs stał się dla uczestników nie tylko okazją do prezentacji recytatorskich talentów, ale także poetycką wędrówką po ścieżkach wartości, jakie niesie ze sobą twórczość Patrona Szkoły. Słowo, niosące dobro i refleksję, stało się mostem łączącym serca młodych wykonawców z duchowym światem poezji księdza Twardowskiego.Wszystkim gratulujemy i zapraszamy za rok. Składamy serdeczne podziękowania sponsorom konkursu:
Annie Śniadach Wójt Gminy Kadzidło
ks. kan. Sławomirowi Bartnickiemu Proboszczowi Parafii Obierwia
Radzie Rodziców
Organizatorzy:Zespół Patron
15
Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Ks. Jana Twardowskiego „ Zaufałem drodze wąskiej”
Dnia 3 kwietnia 2025r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Ks. Jana Twardowskiego „Zaufałem drodze wąskiej”, podczas którego uczniowie prezentowali wybrane wiersze Patrona Szkoły- księdza Jana Twardowskiego. Konkurs miał na celu upowszechnienie poezji tego znakomitego duchownego oraz rozwój artystyczny młodych recytatorów.
Konkurs oceniany był w trzech kategoriach wiekowych:
klasy 0-III, IV- VI i VII- VIII.
Komisja konkursowa w składzie: p. Elżbieta Sadłowska, p. Joanna Szymczyk, p. Marta Tomczak, p. Anna Filochowska wyłoniła laureatów, którzy będą reprezentować szkołę na eliminacjach międzygminnych, które odbędą się dnia 9.04.2025r. w naszej szkole.Kategoria – Klasy 0- III
Kornelia Kaczor,Jan Tabaka, Jagoda Daniłowicz, Zofia Kardas, Laura Święcicka, Wiktoria GrzybKategoria - Klasy IV- VI
Amelia Drewnowska, Karol Kozłowski, Gabriela Niedźwiecka, Marcel Olk, Izabela Tabaka, Adam Kubeł, Lena Staśkiewicz, Aleksandra Kardas, Wiktoria Niedźwiecka, Zuzanna TabakaKategoria – Klasy VII- VIII
Zuzanna Daniłowicz, Kornelia Mroczkowska, Amelia Gut, Jakub Korzeniecki, Julia Kubeł, Julia Ścibek
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, laureatom gratulujemy, a za reprezentujących nas recytatorów trzymamy kciuki .
Opiekunowie:
p. Marta Tomczak
p. Barbara Suchecka
p. Agnieszka Kraśniewska
p. Urszula Szymczyk
p. Renata bogdańska
p. Ewa Wiśniewska
Warsztaty Wielkanocne w Fabryce Pomysłów
Uczniowie klas 0-III, w oczekiwaniu na święta wielkanocne gościli w „Fabryce Pomysłów” w Ciechanowie. W skupieniu wysłuchali krótkiej historii o tradycji zdobienia jaj, a następnie własnoręcznie wykonywali czekoladowe pisanki, wykorzystując kolorowe, różnorodne posypki. Pięknie zapakowane, udekorowane czekoladowe jajka dzieci zabrały do domu. Kolejnym punktem programu było rozbicie piniaty z cukierkami i szaleństwo w sali z kulkami.
W drodze powrotnej do autokaru dzieci obejrzały ciechanowski rynek i Zamek Książąt Mazowieckich.
To był udany dzień.
Opiekunowie:
Urszula Szymczyk
Barbara Suchecka
Agnieszka Kraśniewska
Marta Tomczak6
WICEMISTRZYNIE MAZOWSZA!!!
Finałowy turniej Mistrzostw Mazowsza w Unihokeju, który odbył się 29 marca w Chudku dostarczył nam ogromnych emocji! Nasze wspaniałe młodziczki dały z siebie wszystko i po zaciętej walce sięgnęły po II miejsce w lidze mazowieckiej i awansowały do Półfinału Mistrzostw Polski w Unihokeju. To był niesamowity sezon pełen pasji, determinacji i ciężkiej pracy! Jesteśmy dumni z naszych dziewcząt i ich postawy na boisku. Każdy mecz był pokazem charakteru i ogromnego zaangażowania.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali – trenerom, kibicom i rodzicom.
Szczególne podziękowania kierujemy do Wójt Gminy Kadzidło, pani Anny Śniadach, za obecność i wsparcie podczas finałowego turnieju.
Skład drużyny młodziczek: Julia Zdunek, Lena Grec, Małgorzata Kutryb, Zuzanna Tabaka, Emilia Mroczkowska, Nadia Gasek, Amelia Drewnowska, Liliana Święcicka, Gabriela Niedźwiedzka, Izabela Tabaka, Izabela Duszak, trener: Marcin Lisiewski
Brawo, Biedronki! Teraz jeszcze silniejsze i już myślimy o kolejnych wyzwaniach!
Występ Młodych Regionalistów w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle
W dniu 28 marca 2025r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle im. Wojciecha Woźniaka odbyło się spotkanie z p. Jadwigą Niedźwiedzką, twórczynią ludową, specjalizującą się w koronkach, wycinankach oraz kurpiowskiej plastyce obrzędowej. Spotkanie, które poprowadziła Iwona Choroszewska-Zyśk, prezeska Związku Kurpiów, było wyjątkową okazją do poznania historii życia na Kurpiach, dawnych zwyczajów oraz tradycji. Goście z zainteresowaniem słuchali opowieści o twórczości pani Jadwigi. Spotkanie uświetnił występ młodych artystów ze szkoły w Chudku, którzy zaprezentowali się w widowisku pt.: „ Co się działo w domu w sylwestrowy ziecor, jek łojców nie było”. Dzieci ukazały, jak głęboko wciąż żywa jest tradycja kurpiowska, i jak młodsze pokolenia pielęgnują regionalne wartości. Uczestnicy spotkania podziwiali ich talent oraz zaangażowanie w realizację występu, który był pięknym hołdem dla kurpiowskiej sztuki ludowej.
Opiekun:
p. E. Wiśniewska
Forum Edukacyjne 2025
Dnia 11.03. 2025r. w hali im. Arkadiusza Gołasia odbyło się Forum Edukacyjne 2025, którego celem było przybliżenie ósmoklasistom oferty szkół ponadpodstawowych oraz pomoc w dokonaniu wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. Nasza szkoła wzięła udział w tym wydarzeniu. W hali rozstawione zostały stoiska szkół ponadpodstawowych z naszego regionu, które zaprezentowały bogaty wachlarz możliwości edukacyjnych. Młodzież miała okazję zapoznać się z ofertą placówek, kierunkami kształcenia na rok szkolny 2025/2026, liczbą planowanych oddziałów oraz zasadami rekrutacji. Dzięki temu uczniowie ósmych klas mogli uzyskać cenne informacje, które ułatwią im podjęcie decyzji o dalszym kształceniu. W trakcie wydarzenia uczestnicy otrzymali foldery reklamowe, gadżety oraz inne materiały promujące poszczególne szkoły. Całość dopełniły prezentacje artystyczne uczniów, które wzbogaciły program Forum.
Opiekun:
p. E. Wiśniewska
Uczeń naszej szkoły LAUREATEM KONKURSU JĘZYKOWEGO
We wtorek 25 marca w II LO w Ostrołęce odbył się finał III edycji Konkursu Języka Angielskiego ENGLISH CHALLANGE dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych z miasta Ostrołęki i powiatu.
W konkursie rywalizowało 220 ósmoklasistów z 24 szkół podstawowych. Do etapu finałowego, przeszła grupa 20 najlepszych uczestników reprezentujących 10 szkół.
Z radością informujemy, że nasz uczeń klasy ósmej - Marcin Kowalski zaimponował swoją znajomością języka angielskiego i zajął zaszczytne I miejsce. Podkreślamy, że nie jest to pierwszy sukces językowy Marcina w tym roku szkolny, dlatego jeszcze raz serdecznie gratulujemy, dziękujemy za zaangażowanie, wiedzę oraz wspaniałą reprezentację naszej szkoły.Jolanta Zera
Warsztaty Teatralne
Dnia 9 marca 2025 roku, członkowie Koła Teatralnego „Maska” mieli niepowtarzalną okazję wziąć udział w warsztatach teatralnych, które poprowadził p. Jerzy Łazewski –aktor, reżyser i wykładowca akademicki, zaprzyjaźniony z naszą szkołą. Podczas zajęć młodzież miała okazję wspólnie z prowadzącym pracować nad scenariuszem sztuki pt. „Dziób w dziób”, będącej adaptacją tekstu Maliny Prześlugi. Praca nad materiałem scenariuszowym pozwoliła uczestnikom na głębszą analizę tekstu, rozwijanie umiejętności interpretacyjnych oraz kreatywność w zakresie scenografii, dykcji, koncentracji i wytrwałości. Warsztaty były okazją do zgłębienia różnych aspektów teatru, od pracy nad rolą po tworzenie przestrzeni scenicznej. Uczestnicy zajęć ćwiczyli nie tylko dykcję i wymowę, ale także skupienie oraz umiejętność współpracy w grupie. Koło Teatralne „Maska” dziękuje panu Jerzemu za wspaniałe spotkanie i niezapomniane doświadczenie.
Opiekunowie:
p. E. Wiśniewska
p. S. Kowalczyk
DZIEŃ KOBIET w WARSZAWIE
Dnia 8 marca 2025 roku uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie Stadionu Narodowego, który okazał się imponującym miejscem. Uczestniczyliśmy w specjalnej trasie „Poczuj się jak VIP”, która pozwoliła nam poczuć atmosferę tego wyjątkowego obiektu. Zobaczyliśmy m.in. loże VIP-owskie, strefę dla zawodników, szatnie, a także przestronne trybuny, z których podziwialiśmy panoramiczny widok na stadion. Dzięki przewodnikowi, który opowiadał o historii stadionu, najważniejszych wydarzeniach sportowych oraz kulisach organizacji dużych imprez, mogliśmy lepiej poznać to wyjątkowe miejsce, które gościło nie tylko mecze piłkarskie, ale także koncerty i inne ważne wydarzenia. Następnie udaliśmy się do Teatru Polskiego, gdzie obejrzeliśmy spektakl "Mały Książę" , który w mistrzowski sposób oddał magię i filozofię książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Piękne efekty świetlne, wspaniała scenografia i doskonała gra aktorska przeniosły nas w świat Małego Księcia, jego podróży przez różne planety i spotkań z niezwykłymi postaciami. Była to chwila pełna wzruszeń, refleksji i zachwytu nad uniwersalnymi wartościami, jakie niesie ze sobą ta ponadczasowa opowieść. Po spektaklu spotkał się z nami p. Michał Kurek, który wcielił się w rolę Małego Księcia. Podczas rozmowy opowiedział o swojej pracy nad rolą, podzielił się wrażeniami z przygotowań do spektaklu.
Wyjazd został częściowo dofinansowany przez Szkolną Kasę Oszczędności.
Dziękujemy SKO za wsparcie i zaangażowanie w organizację naszego wyjazdu.
Opiekunowie:
p. E. Sobiech
p. E. Wiśniewska
p. S. Kowalczyk
p. J. Zera1
"DARCIE PIERZA" w LELISIE
W dniu 27 lutego 2025 roku uczniowie klasy IV, uczęszczający na zajęcia dialektu kurpiowskiego, wzięli udział w XIX Regionalnym Przeglądzie Widowisk Przedstawiających Fragmenty z Życia Dawnych Kurpiów pn. "Darcie Pierza". Celem przeglądu było zaprezentowanie scen z życia dawnych mieszkańców Kurpi. Wykonawcy mieli za zadanie zaprezentować fragmenty z życia Kurpiów, w tym życie codzienne, zwyczaje i obrzędy. Nasi uczniowie zaprezentowali się w widowisku pt. „Co się działo w domu w sylwestrowy ziecor, jek łojców nie było”. Była to żywa ilustracja zwyczajów związanych z Nowym Rokiem i sylwestrowymi wieczorami, którą młodzi artyści przedstawili w sposób naturalny i pełen humoru. Warto podkreślić, że nasi uczniowie wykazali się wyjątkową dbałością o detale, co zostało docenione przez jury. Ich przedstawienie było nie tylko wiernym odwzorowaniem tradycji, ale także pełnym zaangażowania, energii i radości, co sprawiło, że występ był niezwykle autentyczny i emocjonujący - zajęli I miejsce.
Serdecznie gratulujemy młodym adeptom kultury kurpiowskiej.
Uczniowie pracowali pod kierunkiem: p. E. Wiśniewskiej przy współpracy p. J. Kraski.
Zapusty w Chudku – Tradycja i Zabawa
Dnia 21.02.2025r. w Wiejskim Domu Kultury w Chudku odbyły się tradycyjne zapusty – radosne, ludowe święto, kończące okres karnawału. To coroczna impreza organizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich– CHUDKOZIONKI. Uczniowie klasy IV, uczęszczający na zajęcia dialektu kurpiowskiego, zaprezentowali się w widowisku pt.: „ Co się działo w domu w sylwestrowy ziecor, jek łojców nie było”. Zgodnie z dawną tradycją najmłodsi zbierali się w domach, śpiewali kolędy, przygotowywali psikusy dla sąsiadów oraz wspólnie bawili się przy domowym ogniu. Spektakl ten przywołał uśmiechy na twarzach widzów i przypomniał o dawnych zwyczajach.
Gratulujemy uczniom wspaniałego występu.
Opiekun:
p. Ewa Wiśniewska1
Archiwum Aktualności