W dniu 10 listopada swoje święto obchodzi - jeż. Stąd też w naszym przedszkolu stał się on głównym bohaterem rozmów oraz inspiracji. Dzieci w tym dniu zgłębiły swoją wiedzę przyrodniczą na temat środowiska, w którym żyje to zwierzątko, poznały jeża pigmejskiego, a także wykonały smakowite jeże z owoców. Nie zabrakło również zagadek, piosenek oraz zabaw ruchowych, których oczywiście główną rolę pełnił jeż. Był to dzień pełen wrażeń i pozytywnych emocji.
Dzień Jeża
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Czytanie dzieciom bajek ma niezmiernie istotny wpływ na rozwój umysłu i osobowości dziecka. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
W dniu 5 listopada, kiedy to przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w naszym przedszkolu można było spotkać piratów, rycerzy, królewny itd. Wśród bohaterów imprezy nie zabrakło również wszystkim dobrze znanego Czerwonego Kapturka. Spotkanie było znakomitą okazją nie tylko do rozwijania zainteresowań czytelniczych, ale również do wspólnych zabaw przy muzyce.
Wychowawca: Jolanta Zera
Najoszczędniejszy SKO-wicz w miesiącu październiku
Umiejętność właściwego gospodarowania pieniędzmi odgrywa ważną rolę w codziennym życiu człowieka. Powinniśmy uczyć się jej od najmłodszych lat. Realizowanie swoich marzeń za własne pieniądze, daje uczniom ogromną satysfakcję i motywuje do dalszego oszczędzania.
W dniu 14 listopada został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs SKO „Najoszczędniejszy SKO-wicz w miesiącu październiku”. Nagroda główna trafiła do rąk Macieja Symołon z kl. II.
Ze względu na ogromne zainteresowanie konkursem, jury postanowiło nagrodzić także uczniów, którzy w tym miesiącu dokonali wpłat na konta SKO:
Natalia Prusik kl. 0
Krzysztof Bobieński kl. 0
Julia Bobieńska kl. II
Zuzanna Daniłowicz kl. II
Martyna Kupis kl. II
Nikola Duszak kl. II
Julia Kubeł kl. III
Amelia Gut kl. III
Dominik Prusik kl. III
Kacper Kamiński kl. VI
Bartosz Korzeniecki kl. VI
Serdecznie gratulujemy!!!!Opiekunowie SKO:
Ewelina Sobiech
Jolanta Zera
Uroczystość 101 rocznicy odzyskania niepodległości
‘’ Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności .
Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć”
Jan Paweł II8 listopada 2019r. odbyła się w naszej szkole uroczystość dla uczczenia 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna.
Obchody zostały zainaugurowane wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem 4 zwrotek Hymnu Państwowego, włączając się w akcję MEN ,,Szkoła do Hymnu”. ,, Katechizm Młodego Polaka” wyrecytowali uczniowie klasy I oraz zaśpiewali piosenkę ,, Co to jest niepodległość?”
Następnie zaprezentowali się uczniowie klas starszych w montażu słowno – muzycznym, pięknie recytując polską poezję patriotyczną i wykonując pieśni poświęcone przywiązaniu i miłości do Ojczyzny. Na zakończenie uroczystości odśpiewano Hymn Szkoły i głos zabrał Pan Dyrektor Józef Kojtek , dziękując młodzieży za przygotowanie uroczystości i godną postawę podczas jej przebiegu.Marianna Orzoł
Pamiętamy o tych, którzy odeszli...
Wszystkich Świętych to dzień szczególny. Odwiedzamy cmentarze, przynosimy kwiaty, zapalamy znicze, modlimy się oraz wspominamy. Dnia 30.10.2019r. uczniowie klasy II i dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedzili Grób Nieznanych Żołnierzy w Chudku. Zapalili znicze, a następnie w ciszy i skupieniu pomodlili się za tych, którzy poświęcili swoje życie za wolność naszej Ojczyzny.
Opiekunowie:
Urszula Szymczyk
Marta Anna Tomczak
Spotkanie z zawodnikami MMA
Dnia 07.11.2019r. naszą szkołę odwiedzili zawodnicy MMA: Rafał Gnatkowski wicemistrz Polski MMA i zdobywca Pucharu Polski z 2017 r. oraz jego syn Jakub Gnatkowski wicemistrz Polski w 2018 r. Wszyscy zgromadzeni na hali sportowej z niecierpliwością czekali na pokazy zawodników. Rafał Gnatkowski zachęcał uczniów do aktywnego i wszechstronnego rozwoju w czasie wolnym. Podkreślił, że sport kształtuje charakter a wraz z nim samodyscyplinę i poczucie własnej wartości. Zwrócił również uwagę na to, jak ważne jest bezpieczeństwo w sporcie oraz zasady fair play.
Serdecznie dziękujemy naszym gościom za udział w spotkaniu i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy sportowe!
„ Maska ”na monodramie „Siedem nieb patriarchy Henocha”
Dnia 18 października 2019r.w CKK w Kadzidle wystąpił pan Jerzy Łazewski –aktor, reżyser, wykładowca akademicki. Monodram inspirowany słowiańską Księgą Henocha to niezwykle plastyczna wizja wędrówki tytułowego bohatera przez siedem nieb, pełna fascynujących opisów. Aktor, wcielając się w Henocha, opowiada swoją przygodę, wizualizując ją jednocześnie ceramicznymi ikonami. Następuje interakcja z publicznością. Wśród publiczności nie mogło zabraknąć członków Koła Teatralnego „ Maska”. Młodzież miała okazję uczestniczyć w warsztatach teatralnych prowadzonych przez pana Łazewskiego.
Pragniemy serdecznie podziękować Wójtowi Gminy Kadzidło - panu Dariuszowi Łukaszewskiemu, Dyrektorowi CKK w Kadzidle oraz pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kadzidle za organizację. Współorganizatorami wydarzenia była Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku.Koordynatorzy:
Józef Kojtek
Sylwia Kowalczyk
Ewa Wiśniewska
Ślubowanie klasy pierwszej
24 października 2019 roku był szczególnym dniem w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku. Tego dnia odbyło się uroczyste ślubowanie klasy pierwszej. Na akademii nie zabrakło gości – Wójta Gminy Kadzidło Dariusza Łukaszewskiego, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Chudku Józefa Kojtka, Przewodniczącej Rady Rodziców Hanny Grec, rodziców i społeczności szkolnej. Uczniowie klasy pierwszej pod kierunkiem wychowawczyni Agnieszki Kraśniewskiej zaprezentowali program słowno- muzyczny, który poprowadziła uczennica klasy V -Anna Duszak . Na zakończenie uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, a pan dyrektor dokonał pasowania. Nowo pasowani otrzymali dyplomy i upominki. Dyrektor Szkoły skierował ciepłe słowa do pierwszoklasistów, życzył im radości, wytrwałości i wielu sukcesów. Uroczystości swoim bacznym okiem przyglądali się uśmiechnięci i wzruszeni rodzice, którzy cały czas wspierali swoje pociechy. Wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dziękujemy wszystkim serdecznie za przybycie, a uczniom życzymy samych sukcesów w szkole.
WARSZTATY TEATRALNE
We wtorek 5 listopada 2019r. członkowie Koła Teatralnego „Maska” wzięli aktywny udział w warsztatach teatralnych, które prowadził pan Jerzy Łazewski - aktor, reżyser, wykładowca akademicki. Podczas trzygodzinnych zajęć uczniowie bardzo dużo dowiedzieli się na temat pracy aktora, poznali podstawowe metody przygotowywania przedstawienia, przypomnieli sobie, jak poruszać się po scenie, jak nawiązać kontakt wzrokowy z widzem. Bardzo cenne okazały się uwagi dotyczące kultury słowa oraz właściwego akcentowania wyrazów w danej frazie. Młodzież wspólnie z prowadzącym pracowała nad scenariuszem „Szkoła obmowy”. Mamy nadzieję, że udało się zaszczepić w młodych aktorach miłość do teatru. A może jeden z naszych uczniów podąży kiedyś drogą aktorskiej kariery…
Dziękujemy panu Jurkowi za niesamowitą przygodę teatralną.Opiekunowie:
Wiśniewska Ewa
Kowalczyk Sylwia
Miejsca Pamięci na Kurpiach
Dnia 05.10.2019 r. uczniowie klasy V i VIII kierowani chęcią poznania historii naszej „Małej Ojczyzny” wyruszyli na wycieczkę rowerową do Kierzka. Pogoda nam sprzyjała. Pierwszym punktem naszej wyprawy był krzyż, upamiętniający pomordowanych na terenie Kierzka żołnierzy AK. Uczniowie uporządkowali teren wokół, następnie wysłuchali informacji o walce partyzanckiej kapitana Józefa Kozłowskiego „Lasa” i jego żołnierzy. Zapoznali się z dramatycznymi okolicznościami jego pojmania i śmierci.
Następnym etapem wycieczki było zwiedzanie schronów odbudowanych dla uczczenia niezłomności, odwagi i męstwa Żołnierzy Wyklętych XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Uczniowie „odkryli” to miejsce, biorąc udział w grze terenowej- podchodach. W zabawie tej kierowali się wskazówkami, zawierającymi treści patriotyczne. W okopach wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski. Przed obeliskiem upamiętniającym poległych uczennica- Patrycja Ambroziak odczytała tekst będący relacją z kaźni żołnierzy AK. Po tej podniosłej, zmuszającej do refleksji części naszej wycieczki, udaliśmy się na boisko przed szkołą w Kierzku. Tutaj uczennice kl. V wraz z rodzicami przygotowały dla uczestników wyprawy ognisko. Przyszedł czas na gry i zabawy.
Dziękujemy rodzicom za przygotowanie słodkiego poczęstunku, a uczestnikom wycieczki za wspaniałą postawę.
Opiekunowie:
1.R. Bogdańska
2.E. Wiśniewska
Dzień Papieski
Dnia 16.10.2019 r. uczniowie w SP im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku wzięli udział akademii z okazji XIX Dnia Papieskiego przeżywanego pod hasłem „Wstańcie, chodźmy”. Celem uroczystości było wzmocnienie wiary i nadziei płynącej z Jezusowego wezwania: „Wstańcie, chodźmy!” skierowanego w Ogrodzie Oliwnym do śpiących apostołów. Słowa
te nadal wzywają również nas do gotowości wypełnienia woli Boga. Uczestnictwo w akademii stało się do tego wspaniałą okazją. Poprzez obejrzenie prezentacji i wysłuchanie montażu słowno-poetyckiego poznaliśmy bliżej św. Jana Pawła II, który w swym życiu podążał za Chrystusem. Wspólne odśpiewanie pieśni religijnych wytworzyło w obecnych poczucie więzi. Uczniowie i nauczyciele zabrali ze sobą cząstkę nauczania Jana Pawła II zapisaną na karteczkach.
Dziękujemy p. Emilii Obrębskiej za oprawę muzyczną, a uczniom kl. V i kl. VII
za przygotowanie montażu słowno-poetyckiego i dekoracji.Opiekunowie:
Edyta Orzoł
Renata Bogdańska
Konkurs recytatorski „Kurpie Zielone w Literaturze”
Dnia 17 października 2019r. w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne Konkursu Recytatorskiego „Kurpie Zielone w Literaturze” dla uczniów szkoły podstawowej klas V-VIII. W konkursie wzięło udział 16 uczestników, z których każdy zaprezentował wybrany wiersz o tematyce dotyczącej Ziemi Kurpiowskiej. Komisja w składzie p. Renata Bogdańska i p. Edyta Orzoł, biorąc pod uwagę wyznaczone kryteria (dobór repertuaru, interpretacja głosowa, ogólny wyraz artystyczny), wyłoniła zwycięzców, którzy będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach gminnych dnia 24 października w Kadzidle: Duszak Anna, kl. V „Kurpiowska rodzina”; Murach Jakub, kl. VI „Kurpiowskie słońce”; Tomczak Oliwia, kl. VI „Kurpiowska izba”; Bączek Karolina, kl. VII „Niosę w sobie”; Lenda Julia, kl. VII „W naszym domu; Modzel Patryk, kl. VII „a jeśli”; Gut Miłosz „Bursztynowe łzy”.
Dnia 24 października w eliminacjach międzyszkolnych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle zwyciężyła Julia Lenda, która będzie reprezentować gminę Kadzidło podczas eliminacji międzygminnych dnia 20 listopada w CK- BiS w Lelisie, a Patryk Modzel i Oliwia Tomczak otrzymali wyróżnienia.
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie na poszczególnych jego etapach!Organizatorzy:
Joanna Szymczyk
Ewa Wiśniewska
„SZKOŁA PAMIĘTA”
PLANOWANE DZIAŁANIA UPAMIĘTNIAJĄCE WAŻNE POSTACI
ORAZ WYDARZENIA W RAMACH AKCJI
„SZKOŁA PAMIĘTA”
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO
W CHUDKU.
1) Uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w miejscowościach Chudek, Gleba , Kierzek
2) Odwiedzenie grobów osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności
3) Wycieczki do lokalnych miejsc pamięci i poznanie ich historii
4) Zapalenie znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej
5) zorganizowanie zbiórki kwiatów i zniczy do dekoracji grobów
6) Wspieranie działań organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą
Nagroda II stopnia dla Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku
Szkolne Kasy Oszczędności PKO Banku Polskiego to program edukacyjny skierowany do szkół podstawowych. Od ponad 50 lat Bank organizuje Ogólnopolski Konkurs dla SKO, w którym nagradza najlepsze placówki aktywnie angażujące się w działalność związaną m.in. z edukacją ekonomiczną, nauką ekologii czy też przedsiębiorczości. W edycji 2018/2019 nasza szkoła znalazła się w gronie najaktywniejszych placówek uczestniczących w programie SKO i otrzymała nagrodę II stopnia w Etapie Regionalnym Konkursu SKO dla Szkół i Nauczycieli. Komisja Konkursowa doceniła kronikę, przygotowaną w postaci prezentacji multimedialnej, która obrazowała całoroczną pracę szkoły w ramach programu SKO. Dziękujemy wszystkim naszym SKO - wiczom, Rodzicom, Nauczycielom , panu Dyrektorowi oraz pani Alinie Sadłowskiej –Dyrektor Banku PKO BP w Kadzidle za zaangażowanie w całoroczne działania.
Zapraszamy na naszego szkolnego bloga: https://www.szkolneblogi.pl/blogi/skochudek/
Opiekunowie SKO:
Jolanta Zera
Ewelina Sobiech
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 11 października o godzinie 11.00 Szkoła Podstawowa w Chudku uczciła Dzień Edukacji Narodowej. Montaż słowno- muzyczny pt. Jesienno- belferska wieczornica Co mi w duszy gra pod opieką p. Elżbiety Niedźwieckiej- Równej i p. Joanny Szymczyk przygotowali uczniowie klas VI- VIII. Refleksyjnym wierszom oraz powiązanym tematycznie z nimi pieśniom i piosenkom towarzyszyła jesienna sceneria oraz muzyka Antonia Vivaldiego Cztery pory roku. Jesień. Miłą atmosferę stworzył słodki domowy poczęstunek oraz własnoręcznie zrobione anioły edukacji, wręczone jako upominki dla nauczycieli. Zdrowym dodatkiem były smakowite jabłka jako podziękowanie od Samorządu Uczniowskiego.
Spotkanie z „Przyjaciółmi z Bullerbyn”
W dniu 02.10.2019r uczniowie z klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku, wzięli udział w imprezie edukacyjnej pt. „Przyjaciele z Bullerbyn” , która odbyła się w OCK w Ostrołęce.
W role bohaterów szkolnej literatury wcielili się aktorzy z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Dla najmłodszych była to świetna zabawa.
Opiekunowie:
Urszula Szymczyk
Barbara Suchecka
Agnieszka Kraśniewska
Inauguracja zajęć z dialektu kurpiowskiego
W dniu 20 września 2019 r. w ramach zajęć z dialektu kurpiowskiego młodzi regionaliści udali się na wycieczkę do Skansenu w Kadzidle. Pierwszym punktem były warsztaty, podczas których uczniowie nauczyli się lepić byśki. Są to figurki zwierząt leśnych i gospodarskich lepione i wypiekane tradycyjnie na Kurpiach w przeddzień Nowego Roku lub w wigilię Trzech Króli. Wśród wykonanych podczas zajęć figurek królowały jelonki, ale nie zabrakło... dinozaurów. Następnie uczniowie zwiedzili zagrodę. Odpowiednio zaaranżowane wnętrza budynków pozwalają przybliżyć obraz życia i pracy minionych pokoleń. Ostatnim punktem wycieczki było wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Dziękujemy pani Wiesławie Bogdańskiej za przepiękną lekcję regionalizmu.
Opiekunowie:
1.R. Bogdańska
2. E. Wiśniewska
Spotkanie z Policjantami w klasie I
18 września 2019r. gościliśmy w naszej szkole pracowników posterunku policji w Kadzidle. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I. Policjanci mówili o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły, omówili zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz jak należy poruszać się po chodniku, prawidłowo przechodzić przez jezdnię, korzystać z sygnalizacji świetlnej, jeździć rowerem, jak również podróżować samochodem. Funkcjonariusze policji zachęcali również do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Podkreślali ich ważną rolę. Przestrzegali także pierwszoklasistów przed zabawami w pobliżu jezdni. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali dużo pytań oraz dzielili się doświadczeniami. Wykazali się dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę. Spotkanie przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych oraz bezpiecznych wśród dzieci.
Wychowawczyni: Agnieszka Kraśniewska
Akcja „Narodowe Czytanie” w naszej szkole
Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w Narodowym Czytaniu, które miało miejsce w dniu 11 września. Młodzież wysłuchała tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników oraz obejrzała film, zachęcający do wzięcia udziału w akcji. Podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie
-
Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
-
Dym – Maria Konopnicka
-
Katarynka – Bolesław Prus
-
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
-
Orka – Władysław Stanisław Reymont
-
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
-
Sachem – Henryk Sienkiewicz
-
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
W akcji wspólnego czytania zaprezentowali się uczniowie: M. Gut -kl. VIII, J. Lenda i P. Florek z kl. VII, P. Kuzia i J. Murach z kl. VI, p. R. Bogdańska –nauczycielka i p. E. Sadłowska – bibliotekarka.
Organizatorzy:
1.E.Wiśniewska
2. J. Szymczyk
-
Dzień Dziecka
W Dniu Dziecka 1 czerwca 2019 r. uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Chudku
odbyli wycieczkę edukacyjno-profilaktyczną do wyjątkowego miejsca - Mazurolandii, gdzie
wspaniała zabawa łączy się z poznawaniem zabytków, kultury oraz historii Warmii i Mazur. Tam
historia wcale nie jest nudna! Przekraczając bramę Mazurolandii można jej dotknąć na żywo.
Z dala od gwaru wielkich miast, pośród mazurskich lasów i łąk w Mazurskim Parku Atrakcji,
wśród naszych wychowanków krzewiliśmy zainteresowania pięknem i historią ojczystego kraju oraz
różnymi formami aktywności poznawczej i fizycznej. Ukazaliśmy im aktywne i ciekawe formy
spędzania czasu wolnego z dala od komputera i telewizji. Uczestnikom wycieczki zapewniliśmy
przygodę, podczas której mogli poznać tajemnice i historię krzyżaków, przeobrazić się w rycerza lub
damę dworu, nauczyć strzelać z łuku. W tym energetycznym miejscu na Mazurach wzmocniliśmy siły
fizyczne i psychiczne naszych wychowanków, aby lepiej radzili sobie w rozwiązywaniu problemów
oraz umieli zgodnie współżyć i współdziałać z innymi.
Pogoda i humor dopisywały nam cały dzień.
Serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Kadzidło Panu Dariuszowi Łukaszewskiemu za
okazaną pomoc.
Opiekunowie:
Agnieszka Żebrowska
Barbara Suchecka
Urszula Szymczyk
Archiwum Aktualności