• Narodowe Czytanie 2022 w naszej szkole

          • Dnia 16 września 2022r. odbyła się w naszej szkole akcja Narodowego Czytania promująca czytelnictwo i klasykę polskiej literatury, która organizowana jest od 2012 roku pod patronatem pary prezydenckiej. Tegoroczną lekturą XI edycji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Te niezwykłe teksty wydane w 1822 roku stały się manifestem polskiego romantyzmu. W roku 2022 obchodzimy dwusetną rocznicę ich  wydania.
            W romantyczny świat ballad wprowadził słuchaczy p. Kazimierz Nurczyk, prezentując utwór „Świteź”. Następnie uczniowie klas 4-8 przypomnieli ballady z listy lektur: „Powrót taty”, „Pani Twardowska” , „Świtezianka”, „ Świteź”,  „Rybka”. Na zakończenie spotkania własne interpretacje ballady „Rybka” przedstawiły panie Elżbieta Sadłowska i Agata Bączek. 

            Dziękujemy za to, że mogliśmy zanurzyć się na chwilę w świat poezji romantycznej. 

            Opiekunowie:
            p. Ewa Wiśniewska
            p. Joanna Szymczyk

          • LETNIA SZKOŁA TEATRU

          • W dniach 8-9-10 sierpnia uczniowie ze Koła Teatralnego MASKA ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku wzięli udział w „Letniej szkole teatru 2022”, która została zorganizowana przez Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu przy wsparciu Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz Gminy Myszyniec. W warsztatach wzięły udział dzieci i młodzież z grupy teatralnej „Mimo Wszystko” działającej przy Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu oraz dzieci i młodzież z Dziecięcego Teatru Amatorskiego „Niewidzialni” z Klubu „Oczko” OCK w Ostrołęce. Podczas pierwszych dni warsztatów teatralnych, które prowadziła Pani Paulina Staniaszek - aktorka, pantomimistka, improwizatorka, maskmakerka uczestnicy uczyli się budowania postaci i charakterystyczności ciała. Praca opierała się na maskach ekspresyjnych, które posiadają wyraźnie określony wyraz i mocno zarysowane osobowości. Ważnym aspektem było budowanie znaczących symboli, poszukiwanie precyzyjnych znaczeniowo gestów i dbałość o czytelność scenicznych komunikatów. 
            Ostatni dzień warsztaty poprowadził Pan Szymon Cieślak, student Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej, fotograf, operator kamery, grafik. Warsztaty filmowo-teatralne polegały na pracy po obu stronach kamery. Uczestnicy uczyli się podstaw kompozycji kadru, myślenia obrazem w przestrzeni na zewnątrz. To był bardzo twórczy czas. 

            Opiekunowie:
            p. E. Wiśniewska
            p. S. Kowalczyk

          • UCZNIOWIE ZE SZKOŁY W CHUDKU NA WYCIECZCE W TATRACH

          • W dniach 25.06.- 03.07. 2022r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku wraz z opiekunami p. J. Kojtek, p. S. Kowalczyk i p. E. Wiśniewską wzięli udział w wycieczce do Zakopanego. Swoją podróż rozpoczęli od zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce. Podzieleni na dwie grupy uczestnicy wycieczki zeszli 327 metrów w dół. Pokonali około 380 schodów. W trakcie zwiedzania odwiedzili m.in.: Komorę Mikołaja Kopernika, Komorę Michałowice, Komorę Józefa Piłsudskiego oraz Kaplicę św. Kingi. Następnego dnia wycieczkowicze udali się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, gdzie wzięli udział we Mszy św. Później wyruszyli na pieszą wędrówkę po Dolinie Kościeliskiej. Dotarli do Wąwozu Kraków i Stawu Smreczyńskiego. Mieli też okazję spróbowania robionych na miejscu, prawdziwych podhalańskich oscypków. Trzeci dzień wycieczki - to wspaniała wyprawa górska, zakończona wielkim sukcesem- Giewont – 1894m n.p.m. - został zdobyty. Kolejnego dnia wycieczkowicze udali się na Rusinową Polanę skąd zeszli do Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr. Wieczorem zaś mogli zrelaksować się w Termach Chochołowskich. Piątego dnia wycieczki kolejna piesza wędrówka górska i kolejny sukces- Kasprowy Wierch -1987 m n.p.m. - zdobyty. Następnego dnia uczniowie odwiedzili Kraków. Swoją podróż rozpoczęli od Krakowskiego Kazimierza, który jest miejscem niezwykłe bogatym kulturowo, co można zauważyć podczas jego zwiedzania. Oryginalna architektura oraz kultura tego miejsca wyróżnia się na tle wielu innych Polskich zabytków. To właśnie tutaj zamieszkiwali najsłynniejsi żydowscy uczeni oraz artyści, tacy jak malarze, muzycy czy poeci. Kazimierz charakteryzuje się również historycznymi i nieczęsto spotykanymi w Polsce żydowskimi knajpkami z wyśmienitymi specjałami, robionymi wedle starych, żydowskich receptur, to także miejsce gdzie znajdują się ciekawe galerie, gotyckie kościoły oraz synagogi. Z Kazimierza udali się zabytkowymi ulicami Krakowa do Kościoła na Skałce, gdzie znajdują się nagrobki wielu znanych polskich artystów. Następnie obejrzeli Wawel, gdzie podziwiali komnaty królewskie, Katedrę i znajdujące się w niej groby. Wspinali się na wieżę, aby obejrzeć Dzwon Zygmunta. Mamy nadzieję, że wszystkie życzenia, które sobie pomyśleliśmy, dotykając dzwonu, spełnią się. Następnie przeszli na rynek. Tam zwiedzili Kościół Mariacki oraz wysłuchali sławnego hejnału. Kościół zachwycił wszystkich swoimi misternymi zdobieniami. W piątek młodzież wyruszyła na kolejną pieszą wędrówkę z Palenicy Białczańskiej do Wodogrzmotów Mickiewicza, przez Dolinę Roztoki i wodospad Siklawa, do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Przedostatniego dnia plany, ze względu na niekorzystną aurę, zostały zmienione. Młodzież udała się do Zakopanego, zwiedziła m. in. cmentarz na Pęksowym Brzyzku nazywanym Starym Cmentarzem, który powstał w 1850 r. Ostatni dzień to wyjątkowa lekcja historii - wizyta w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

            Uczniowie wraz z opiekunami dziękują Wójtowi Panu Dariuszowi Łukaszewskiemu za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.


            Opiekunowie wycieczki:
            p. Józef Kojtek
            p. Ewa Wiśniewska 
            p. S. Kowalczyk

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku
        • spchudek*kadzidlo.pl
        • -Aby wysłać maila poproszę wpisując adres zmienić gwiazdkę - * na małpkę - @
        • 297616684
        • Chudek 36, 07-420 Kadzidło Poland
        • ePUAP: /SPChudek/SkrytkaESP
      • Logowanie