• Nowości czytelnicze w bibliotece szkolnej

          • Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich czytelników do wypożyczania październikowych nowości czytelniczych. Informujemy, że są wśród nich tomiki z serii Biblioteczka Kurpiowska, wydawane przez Urząd Gminy w Kadzidle. Znajdziecie w nich utwory lokalnych twórców,  m.in. wójta Dariusza Łukaszewskiego Jego tomik „Odejścia” (dedykowany rodzicom) polecamy zwłaszcza teraz, w przededniu Wszystkich Świętych, na czas wspomnień o zmarłych bliskich i jesiennej zadumy nad przemijaniem. Dojrzałym czytelnikom oferujemy do niezobowiązującego czytania dziennik, zawierający zapiski z czasów naszej covidowej izolacji, o wymownym tytule „Zostaliśmy w domu”. Współczesnym i byłym mieszkańcom Kierzka oraz  wszystkim, którzy mają z nim jakikolwiek związek  albo po prostu lubią powspominać swój „kraj lat dziecinnych” proponujemy książeczkę Zofii Bogdańskiej „Kierzek w dolinie Omulwi”. Droga życiowa wywodzącej się z Kierzka autorki prowadziła przez Chudek do Kadzidła- zawsze w sercu Kurpi, a tomik stanowi „próbę odzyskania utraconego czasu”. Ten zrozumiały, w potocznym stylu przekaz, trafi zarówno do starszego, jak i młodszego czytelnika. 


            Nie zwlekaj! Przyjdź, zobacz, wybierz… Biblioteka czeka!

          • Zajęcia z dietetykiem

          • Dnia 10 października odbyły się w naszej szkole  zajęcia z panią dietetyk – Sylwią Szewczyk. Uczestniczyli w nich uczniowie klas V – VIII. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się o tym, jaka powinna być zdrowa dieta dla młodych ludzi oraz poznali rolę aktywności fizycznej. Pani dietetyk mówiła też o wpływie napojów energetycznych na organizm człowieka. Na koniec zajęć uczniowie rozwiązali krótki test i krzyżówkę, dotyczącą zdrowego stylu życia. Była też okazja do zadawania nurtujących uczniów pytań i uzyskania fachowych odpowiedzi. Bardzo dziękujemy pani dietetyk za cenne dla zdrowia wskazówki.
            Edyta Orzoł

          • UCZNIOWIE KLASY II Z WIZYTĄ…

          • W dniu 21.10.2022r. w ramach zajęć z dialektu kurpiowskiego uczniowie klasy II uczestniczyli w spotkaniu z panem Kazimierzem Nurczyk – miejscowym twórcą ludowym. Tym razem gościliśmy u niego w domu, gdzie mogliśmy podziwiać rzeźby i płaskorzeźby na ścianach - około 84 prac. Rzeźbiarz zaprezentował swoje ukochane prace:  Siedem grzechów głównych-umieszczonych na łodzi bez steru, który, jak mówi artysta jest niezbędny: „Jeżeli nam go zabraknie, łatwo zboczyć z trasy”. W rozmowie z dziećmi podkreślał, że: „Nie ma prac z przypadku, nie ma w rzeźbach pozornie ukrytego znaczenia”. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu, zadając liczne i mądre, jak podkreślał p. Kazimierz, pytania. Następnie zaprosił uczniów do swojej pracowni, gdzie powstają rzeźby. Zaprezentował również swoje prace plastyczne. 

            Dziękujemy panu Kazimierzowi Nurczyk za pasjonujące spotkanie i liczymy na dalszą współpracę.

            Uczestnicy zajęć wraz z nauczycielami: p. E. Wiśniewską i p. U. Szymczyk

          • Uczniowie z Chudka na spektaklu „SKARPETY I PAPILOTY”

          • W dniach 5 i 10 października 2022r. uczniowie klas I-III i VI wzięli udział w wycieczce do Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu, gdzie obejrzeli spektakl „Skarpety i papiloty” w wykonaniu seniorów z grupy teatralnej „Mimo wszystko”.  Uczniowie poznali historię rodziny Lisów w momencie, gdy lisia mama postanawia wrócić do pracy. Jakie zmiany zaszły w ich domu? Historia uświadomiła uczniom, że każdy z nas jest odpowiedzialny za swoją rodzinę. Uczniom bardzo podobał się spektakl. Dziękujemy p. E. Wiśniewskiej za zorganizowanie wyjazdu, a p. Ewelinie Pawłowskiej za zaproszenie.

            Opiekunowie:
            p. Józef Kojtek
            p. Agnieszka Kraśniewska
            p. Urszula Szymczyk
            p. Barbara Suchecka

          • "Dzień Nauczyciela"

          • Dzień Edukacji Narodowej wiele osób nadal nazywa Dniem Nauczyciela - tak właśnie nazywało się święto obchodzone 14 października  do 1982 roku. W 1982 roku ustalono, że święto nauczycieli będzie odbywało się w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, a więc właśnie 14 października (dokładnie 14 października 1773 r.). Święto zwane dotąd Dniem Nauczyciela zmieniło nazwę - 14 października to Dzień Edukacji Narodowej, a tego dnia świętują nie tylko nauczyciele, ale wszyscy pracownicy oświaty.

            Wcześniej - od 1952 roku - nauczyciele świętowali 20 listopada. W naszej szkole odbył się uroczysty apel, uczniowie przygotowali montaż słowno - muzyczny z ciepłym przesłaniem dla nauczycieli i pracowników szkoły.
            Przedstawienie przygotowali uczniowie  pod kierunkiem pań Joanny Szymczyk  i Marianny Orzoł. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Każdy nauczyciel otrzymał słodki upominek.

            Na zakończenie  spotkania głos zabrał   Dyrektor Szkoły Józef  Kojtek, który mówił o trudnej, ale jakże  pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie  oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.  
             

            Marianna Orzoł
            Joanna Szymczyk

          • Obchody Dnia Papieskiego

          • Dzień Papieski – to polskie święto obchodzone co roku 16 października, ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi Polakowi Janowi Pawłowi II. W tym roku XXII Dzień Papieski przebiegał pod hasłem: „Blask Prawdy”. Uczniowie klasy 8 ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego postanowili przybliżyć sylwetkę papieża w montażu słowno- muzycznym. Z wielkim zaangażowaniem przedstawienie zaprezentowali w niedzielę 16.10.2022 r. podczas Mszy Świętej w kościele w Obierwi. Parafianie nagrodzili ich występ gromkimi brawami.
            Drugim etapem ich działań było przygotowanie uroczystej akademii 17.10.2022 r. w SP im. Ks. Jana Twardowskiego. Wykorzystali swe talenty recytatorskie i wokalne, aby ich młodsi koledzy mogli poznać papieża Jana Pawła II. W przybliżeniu sylwetki papieża pomogła prezentacja multimedialna, która ukazywała kadry z życia wielkiego Polaka.
            Dziękujemy p. Jarosławowi Kraska za przygotowanie oprawy muzycznej. Wspólne odśpiewanie ulubionej pieśni Jana Pawła II „Barki” pozwoliło na wytworzenie wyjątkowej atmosfery i szczególnej więzi między uczestnikami akademii.
            Uroczystość przygotowali uczniowie z klasy 8: Anna Duszak, Gabriela Kręciewska, Julia Kozicka, Emilia Duszak, Oliwia Korzeniecka, Kacper Syrowik i Anita Obrębska z klasy 6  .
            Opiekun:
            Renata Bogdańska

          • Pamiętnik narkomanki

          • Dnia 28.09.2022r. uczniowie klas 7-8 wybrali się do Ostrołęckiego Centrum Kultury, by obejrzeć przedstawienie profilaktyczne pod znamiennym tytułem „Pamiętnik narkomanki”. Aktorzy z Kielc w bardzo sugestywny sposób ukazali młodzieży negatywne skutki przyjmowania używek. Nasi uczniowie z wielką uwagą słuchali dramatycznych wspomnień młodej narkomanki. Historia ta stała się pretekstem do wielu owocnych rozmów w drodze powrotnej do szkoły.

            Opiekunowie:
            Józef Kojtek
            Monika Nosek
            Renata Bogdańska
            Edyta Orzoł

          • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

          • 7 października 2022r. uczniowie kl. I-V oraz grupy przedszkolne uczestniczyły w spotkaniu z dzielnicowym aps. Jerzym Tabaka z Posterunku Policji w Kadzidle. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. 

            Policjant rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Ponadto funkcjonariusz poruszył temat cyberprzemocy.

            Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami. 
            Spotkanie z przedstawicielem Policji jest jednym z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo - profilaktycznego naszej szkoły.

            Monika Nosek

          • XXXIX ELIMINACJE GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO "KURPIE ZIELONE W LITERATURZE" dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych

          • Dnia 7 października 2022r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle im. Wojciecha Woźniaka odbyły się eliminacje GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO "KURPIE ZIELONE W LITERATURZE" dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych. 

            Do konkursu przystąpiło 21 uczestników ze Szkół Podstawowych Gminy Kadzidło. 

            W recytacji wzięło udział 16 recytatorów. W kategorii gadka kurpiowska 5 gawędziarzy. Nasza szkołę reprezentowało 6 uczniów.

            Komisja w składzie: Bożena Załęska - przewodniczący, Anna Wołosz, Krystyna Łaszczych oceniła recytatorów i przyznała nagrody. Nasi recytatorzy zaprezentowali się znakomicie: Julia Kubeł, Natalia Niedźwiecka oraz Jakub Korzeniecki będą reprezentowali Gminę Kadzidło na eliminacjach międzygminnych, które odbędą się 25 października 2022r. w CK-BiS w Lelisie. Komisja przyznała również wyróżnienia, które otrzymała Julia Ścibek. 

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom! 
            Uczniów do konkursu przygotowała p. Ewa Wiśniewska.

          • Powitanie jesieni w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle

          • W dniu 1.10.2022r. uczniowie klas I-III wraz z opiekunami odwiedzili Zagrodę Kurpiowską w Kadzidle. Pierwszą atrakcją wycieczki były warsztaty z twórczynią ludową, panią Wiesławą Bogdańską – lepienie byśków. Następnie uczestnicy wycieczki obejrzeli architekturę kurpiowską, wyposażenie wnętrz, narzędzia, sprzęty, które niegdyś były w powszechnym użyciu Kurpiów, a dzisiaj są zupełnie nieznane. Wzbudziło to duże  zainteresowanie uczniów. Po dawce wiedzy spotkaliśmy się przy wspólnym ognisku, przy którym upiekliśmy kiełbaski, aby mieć siły do wesołej zabawy w zagrodzie.  Dzieci miały okazję skosztować pysznego, drożdżowego wypieku i wypić ciepłą herbatę. Wycieczka ta przybliżyła naszym uczniom niełatwe życie i pracę naszych przodków. 
            Po powrocie zorganizowaliśmy wystawkę naszych prac na korytarzu szkolnym.
            Uczniowie wraz z opiekunami bardzo dziękują pani Wiesławie Bogdańskiej za przepiękną  lekcje o Kurpiowszczyźnie.
            Opiekunowie:
            Agnieszka Kraśniewska
            Urszula Szymczyk
            Barbara Suchecka
            Ewa Wiśniewska

          • Nauka dialektu kurpiowskiego rozpoczęta…

          • W dniu 4 października 2022r. zostały zainaugurowane zajęcia z dialektu kurpiowskiego. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym, wyjeżdżając na wycieczkę do Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Malowniczo położony nad Narwią, jest jednym z dwóch najstarszych muzeów budownictwa ludowego w Polsce. Ze Wzgórza Ziemowita, podziwialiśmy wspaniałą panoramę Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.
            Obejrzeliśmy 23 budynki drewniane oraz kilkadziesiąt obiektów tzw. małej architektury: bramy, kapliczki, studnie, bróg itp. Duże wrażenie na uczniach wywarło wnętrze młyna wodnego i kuźni z Zalesia. To była wspaniała lekcja historii. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do naszym domów.
            Opiekunowie:
            p. M. Orzoł
            p. E. Wiśniewska

          • Nasi uczniowie na turnieju Orzysz Cup 2022

          • Dnia 01.10.2022r. nasze drużyny młodziczek i młodzików uczestniczyły w turnieju unihokejowym Orzysz Cup 2022. 
            Była to dobra rozgrzewka przed rozgrywkami ligowymi, które zaczynają się już 22.10.2022r. W drużynie dziewcząt wkradło się trochę chaosu i niedokładności i nad poprawą tych aspektów będziemy pracować. Jeżeli chodzi o chłopców gra wyglądała na rozsądną i poukładaną. 
            Gratulujemy wszystkim zawodniczkom i zawodnikom waleczności i postawy godnej sportowca.
            Wyniki drużyny młodziczek:
            LUKS NOLET ŻABI RÓG II 1 : 6 OCKK BIEDRONKI SP CHUDEK 
            OCKK BIEDRONKI SP CHUDEK 2 : 5 UKS MOTŁAWA SUCHY DĄB 
            OCKK BIEDRONKI SP CHUDEK 3 : 5 UKS WILKI GODKOWO
            OCKK BIEDRONKI SP CHUDEK 4 : 3 UKS GRÓDEK
            Wyniki drużyny młodzików:
            KS DRAGONS PŁOSKINIA I 6 : 6 OCKK BIEDRONKI SP CHUDEK 
            OCKK BIEDRONKI SP CHUDEK 13 : 3 UKS BANKÓWKA ZIELONKA II
            ULKS JÓZEFINA 6 : 5 OCKK BIEDRONKI SP CHUDEK 
            LUKS NOLET ŻABI RÓG 1 : 11 OCKK BIEDRONKI CHUDEK 
            BRAWO BIEDRONKI!!!

            Opiekun: Marcin Lisiewski

          • KONKURS RECYTATORSKI „KURPIE ZIELONE W LITERATURZE”

          • Dnia 30 września 2022r. w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje Konkursu Recytatorskiego „Kurpie Zielone w Literaturze” dla uczniów klas V-VIII. W konkursie wzięło udział 11 uczestników, z których każdy zaprezentował wybrany wiersz o tematyce dotyczącej Ziemi Kurpiowskiej lub gadkę kurpiowską.  Komisja w składzie p. Marianna Orzoł i p. Ewelina Sobiech, biorąc pod uwagę wyznaczone kryteria (dobór repertuaru, interpretacja głosowa, ogólny wyraz artystyczny), wyłoniła zwycięzców, którzy będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach gminnych dnia 7 października w Kadzidle: Zuzanna Daniłowicz kl. V - gadka „O zzierzakach” W. Kuczyński; Jakub Korzeniecki kl. VI - gadka „ Na weselu” L. Czyż, Julia Ścibek kl. VI - gadka „ Dryg artystycny” L. Czyż, Julia Kubeł kl. VI - wiersz „Modlitwa’’J. Tyc , Amelia Gut kl. VI – wiersz „ Palma’’ M. Staśkiewicz, Natalia Niedźwiecka kl. VII - wiersz „Moje miejsce’’ E. Bocianiak.

            Dziękujemy za udział w konkursie i życzymy sukcesów  w kolejnych jego etapach.

            Organizatorzy:
            Joanna Szymczyk
            Ewa Wiśniewska

          • Wycieczka do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

          • Dnia 24.09.2022 r. uczniowie z klas V-VIII Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego 
            w Chudku wzięli udział w jednodniowej, profilaktycznej wycieczce do Płocka. Celem wycieczki było ukazanie uczniom alternatywnych, ciekawych sposobów spędzania wolnego czasu bez używek 
            i wirtualnego świata cyberprzestrzeni. 
            O godzinie 10.45 wyruszyliśmy z placu przed szkołą w Chudku. Po dwóch godzinach dotarliśmy 
            do Płocka, gdzie zwiedziliśmy wystawę secesyjną w Muzeum Mazowieckim. Doskonałym sposobem na integrację grupy i aktywne spędzenie wolnego czasu był pobyt w parku trampolin Jump Planet Płock. Pozytywne emocje, które wyzwalały się w dzieciach podczas ćwiczeń i akrobacji pomogły w rozwijaniu zainteresowania się sportem, czerpania radości z wysiłku fizycznego.
            Po przerwie na posiłek uczestnicy wycieczki wyruszyli pieszo nad brzeg Wisły, gdzie podziwiali przepiękną panoramę zrewitalizowanego nadbrzeża wiślanego.
            O godzinie 19.00 uczniowie udali się do teatru, gdzie obejrzeli spektakl „Balladyna” Juliusza Słowackiego w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Przedstawienie stało się punktem wyjścia do dyskusji na temat kontrolowania negatywnych emocji, wpływu używek (np.: alkoholu) na losy człowieka.
            Do Chudka powróciliśmy około godziny 24.00 pełni pozytywnych wrażeń, w poczuciu dobrze spędzonego czasu. 
             
            Opiekunowie wycieczki:
            Renata Bogdańska
            Ewa Wiśniewska
            Sylwia Kowalczyk

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku
        • spchudek*kadzidlo.pl
        • -Aby wysłać maila poproszę wpisując adres zmienić gwiazdkę - * na małpkę - @
        • 297616684
        • Chudek 36, 07-420 Kadzidło Poland
        • ePUAP: /SPChudek/SkrytkaESP
      • Logowanie