• Nowości czytelnicze w bibliotece szkolnej

          • Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich czytelników do wypożyczania październikowych nowości czytelniczych. Informujemy, że są wśród nich tomiki z serii Biblioteczka Kurpiowska, wydawane przez Urząd Gminy w Kadzidle. Znajdziecie w nich utwory lokalnych twórców,  m.in. wójta Dariusza Łukaszewskiego Jego tomik „Odejścia” (dedykowany rodzicom) polecamy zwłaszcza teraz, w przededniu Wszystkich Świętych, na czas wspomnień o zmarłych bliskich i jesiennej zadumy nad przemijaniem. Dojrzałym czytelnikom oferujemy do niezobowiązującego czytania dziennik, zawierający zapiski z czasów naszej covidowej izolacji, o wymownym tytule „Zostaliśmy w domu”. Współczesnym i byłym mieszkańcom Kierzka oraz  wszystkim, którzy mają z nim jakikolwiek związek  albo po prostu lubią powspominać swój „kraj lat dziecinnych” proponujemy książeczkę Zofii Bogdańskiej „Kierzek w dolinie Omulwi”. Droga życiowa wywodzącej się z Kierzka autorki prowadziła przez Chudek do Kadzidła- zawsze w sercu Kurpi, a tomik stanowi „próbę odzyskania utraconego czasu”. Ten zrozumiały, w potocznym stylu przekaz, trafi zarówno do starszego, jak i młodszego czytelnika. 


            Nie zwlekaj! Przyjdź, zobacz, wybierz… Biblioteka czeka!

          • Zajęcia z dietetykiem

          • Dnia 10 października odbyły się w naszej szkole  zajęcia z panią dietetyk – Sylwią Szewczyk. Uczestniczyli w nich uczniowie klas V – VIII. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się o tym, jaka powinna być zdrowa dieta dla młodych ludzi oraz poznali rolę aktywności fizycznej. Pani dietetyk mówiła też o wpływie napojów energetycznych na organizm człowieka. Na koniec zajęć uczniowie rozwiązali krótki test i krzyżówkę, dotyczącą zdrowego stylu życia. Była też okazja do zadawania nurtujących uczniów pytań i uzyskania fachowych odpowiedzi. Bardzo dziękujemy pani dietetyk za cenne dla zdrowia wskazówki.
            Edyta Orzoł

          • UCZNIOWIE KLASY II Z WIZYTĄ…

          • W dniu 21.10.2022r. w ramach zajęć z dialektu kurpiowskiego uczniowie klasy II uczestniczyli w spotkaniu z panem Kazimierzem Nurczyk – miejscowym twórcą ludowym. Tym razem gościliśmy u niego w domu, gdzie mogliśmy podziwiać rzeźby i płaskorzeźby na ścianach - około 84 prac. Rzeźbiarz zaprezentował swoje ukochane prace:  Siedem grzechów głównych-umieszczonych na łodzi bez steru, który, jak mówi artysta jest niezbędny: „Jeżeli nam go zabraknie, łatwo zboczyć z trasy”. W rozmowie z dziećmi podkreślał, że: „Nie ma prac z przypadku, nie ma w rzeźbach pozornie ukrytego znaczenia”. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu, zadając liczne i mądre, jak podkreślał p. Kazimierz, pytania. Następnie zaprosił uczniów do swojej pracowni, gdzie powstają rzeźby. Zaprezentował również swoje prace plastyczne. 

            Dziękujemy panu Kazimierzowi Nurczyk za pasjonujące spotkanie i liczymy na dalszą współpracę.

            Uczestnicy zajęć wraz z nauczycielami: p. E. Wiśniewską i p. U. Szymczyk

          • Uczniowie z Chudka na spektaklu „SKARPETY I PAPILOTY”

          • W dniach 5 i 10 października 2022r. uczniowie klas I-III i VI wzięli udział w wycieczce do Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu, gdzie obejrzeli spektakl „Skarpety i papiloty” w wykonaniu seniorów z grupy teatralnej „Mimo wszystko”.  Uczniowie poznali historię rodziny Lisów w momencie, gdy lisia mama postanawia wrócić do pracy. Jakie zmiany zaszły w ich domu? Historia uświadomiła uczniom, że każdy z nas jest odpowiedzialny za swoją rodzinę. Uczniom bardzo podobał się spektakl. Dziękujemy p. E. Wiśniewskiej za zorganizowanie wyjazdu, a p. Ewelinie Pawłowskiej za zaproszenie.

            Opiekunowie:
            p. Józef Kojtek
            p. Agnieszka Kraśniewska
            p. Urszula Szymczyk
            p. Barbara Suchecka

          • "Dzień Nauczyciela"

          • Dzień Edukacji Narodowej wiele osób nadal nazywa Dniem Nauczyciela - tak właśnie nazywało się święto obchodzone 14 października  do 1982 roku. W 1982 roku ustalono, że święto nauczycieli będzie odbywało się w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, a więc właśnie 14 października (dokładnie 14 października 1773 r.). Święto zwane dotąd Dniem Nauczyciela zmieniło nazwę - 14 października to Dzień Edukacji Narodowej, a tego dnia świętują nie tylko nauczyciele, ale wszyscy pracownicy oświaty.

            Wcześniej - od 1952 roku - nauczyciele świętowali 20 listopada. W naszej szkole odbył się uroczysty apel, uczniowie przygotowali montaż słowno - muzyczny z ciepłym przesłaniem dla nauczycieli i pracowników szkoły.
            Przedstawienie przygotowali uczniowie  pod kierunkiem pań Joanny Szymczyk  i Marianny Orzoł. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Każdy nauczyciel otrzymał słodki upominek.

            Na zakończenie  spotkania głos zabrał   Dyrektor Szkoły Józef  Kojtek, który mówił o trudnej, ale jakże  pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie  oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.  
             

            Marianna Orzoł
            Joanna Szymczyk

          • Obchody Dnia Papieskiego

          • Dzień Papieski – to polskie święto obchodzone co roku 16 października, ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi Polakowi Janowi Pawłowi II. W tym roku XXII Dzień Papieski przebiegał pod hasłem: „Blask Prawdy”. Uczniowie klasy 8 ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego postanowili przybliżyć sylwetkę papieża w montażu słowno- muzycznym. Z wielkim zaangażowaniem przedstawienie zaprezentowali w niedzielę 16.10.2022 r. podczas Mszy Świętej w kościele w Obierwi. Parafianie nagrodzili ich występ gromkimi brawami.
            Drugim etapem ich działań było przygotowanie uroczystej akademii 17.10.2022 r. w SP im. Ks. Jana Twardowskiego. Wykorzystali swe talenty recytatorskie i wokalne, aby ich młodsi koledzy mogli poznać papieża Jana Pawła II. W przybliżeniu sylwetki papieża pomogła prezentacja multimedialna, która ukazywała kadry z życia wielkiego Polaka.
            Dziękujemy p. Jarosławowi Kraska za przygotowanie oprawy muzycznej. Wspólne odśpiewanie ulubionej pieśni Jana Pawła II „Barki” pozwoliło na wytworzenie wyjątkowej atmosfery i szczególnej więzi między uczestnikami akademii.
            Uroczystość przygotowali uczniowie z klasy 8: Anna Duszak, Gabriela Kręciewska, Julia Kozicka, Emilia Duszak, Oliwia Korzeniecka, Kacper Syrowik i Anita Obrębska z klasy 6  .
            Opiekun:
            Renata Bogdańska

          • Pamiętnik narkomanki

          • Dnia 28.09.2022r. uczniowie klas 7-8 wybrali się do Ostrołęckiego Centrum Kultury, by obejrzeć przedstawienie profilaktyczne pod znamiennym tytułem „Pamiętnik narkomanki”. Aktorzy z Kielc w bardzo sugestywny sposób ukazali młodzieży negatywne skutki przyjmowania używek. Nasi uczniowie z wielką uwagą słuchali dramatycznych wspomnień młodej narkomanki. Historia ta stała się pretekstem do wielu owocnych rozmów w drodze powrotnej do szkoły.

            Opiekunowie:
            Józef Kojtek
            Monika Nosek
            Renata Bogdańska
            Edyta Orzoł

          • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

          • 7 października 2022r. uczniowie kl. I-V oraz grupy przedszkolne uczestniczyły w spotkaniu z dzielnicowym aps. Jerzym Tabaka z Posterunku Policji w Kadzidle. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. 

            Policjant rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Ponadto funkcjonariusz poruszył temat cyberprzemocy.

            Na zakończenie uczniowie zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami. 
            Spotkanie z przedstawicielem Policji jest jednym z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo - profilaktycznego naszej szkoły.

            Monika Nosek

          • XXXIX ELIMINACJE GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO "KURPIE ZIELONE W LITERATURZE" dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych

          • Dnia 7 października 2022r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle im. Wojciecha Woźniaka odbyły się eliminacje GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO "KURPIE ZIELONE W LITERATURZE" dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych. 

            Do konkursu przystąpiło 21 uczestników ze Szkół Podstawowych Gminy Kadzidło. 

            W recytacji wzięło udział 16 recytatorów. W kategorii gadka kurpiowska 5 gawędziarzy. Nasza szkołę reprezentowało 6 uczniów.

            Komisja w składzie: Bożena Załęska - przewodniczący, Anna Wołosz, Krystyna Łaszczych oceniła recytatorów i przyznała nagrody. Nasi recytatorzy zaprezentowali się znakomicie: Julia Kubeł, Natalia Niedźwiecka oraz Jakub Korzeniecki będą reprezentowali Gminę Kadzidło na eliminacjach międzygminnych, które odbędą się 25 października 2022r. w CK-BiS w Lelisie. Komisja przyznała również wyróżnienia, które otrzymała Julia Ścibek. 

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom! 
            Uczniów do konkursu przygotowała p. Ewa Wiśniewska.

          • Powitanie jesieni w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle

          • W dniu 1.10.2022r. uczniowie klas I-III wraz z opiekunami odwiedzili Zagrodę Kurpiowską w Kadzidle. Pierwszą atrakcją wycieczki były warsztaty z twórczynią ludową, panią Wiesławą Bogdańską – lepienie byśków. Następnie uczestnicy wycieczki obejrzeli architekturę kurpiowską, wyposażenie wnętrz, narzędzia, sprzęty, które niegdyś były w powszechnym użyciu Kurpiów, a dzisiaj są zupełnie nieznane. Wzbudziło to duże  zainteresowanie uczniów. Po dawce wiedzy spotkaliśmy się przy wspólnym ognisku, przy którym upiekliśmy kiełbaski, aby mieć siły do wesołej zabawy w zagrodzie.  Dzieci miały okazję skosztować pysznego, drożdżowego wypieku i wypić ciepłą herbatę. Wycieczka ta przybliżyła naszym uczniom niełatwe życie i pracę naszych przodków. 
            Po powrocie zorganizowaliśmy wystawkę naszych prac na korytarzu szkolnym.
            Uczniowie wraz z opiekunami bardzo dziękują pani Wiesławie Bogdańskiej za przepiękną  lekcje o Kurpiowszczyźnie.
            Opiekunowie:
            Agnieszka Kraśniewska
            Urszula Szymczyk
            Barbara Suchecka
            Ewa Wiśniewska

          • Nauka dialektu kurpiowskiego rozpoczęta…

          • W dniu 4 października 2022r. zostały zainaugurowane zajęcia z dialektu kurpiowskiego. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym, wyjeżdżając na wycieczkę do Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Malowniczo położony nad Narwią, jest jednym z dwóch najstarszych muzeów budownictwa ludowego w Polsce. Ze Wzgórza Ziemowita, podziwialiśmy wspaniałą panoramę Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.
            Obejrzeliśmy 23 budynki drewniane oraz kilkadziesiąt obiektów tzw. małej architektury: bramy, kapliczki, studnie, bróg itp. Duże wrażenie na uczniach wywarło wnętrze młyna wodnego i kuźni z Zalesia. To była wspaniała lekcja historii. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do naszym domów.
            Opiekunowie:
            p. M. Orzoł
            p. E. Wiśniewska

          • Nasi uczniowie na turnieju Orzysz Cup 2022

          • Dnia 01.10.2022r. nasze drużyny młodziczek i młodzików uczestniczyły w turnieju unihokejowym Orzysz Cup 2022. 
            Była to dobra rozgrzewka przed rozgrywkami ligowymi, które zaczynają się już 22.10.2022r. W drużynie dziewcząt wkradło się trochę chaosu i niedokładności i nad poprawą tych aspektów będziemy pracować. Jeżeli chodzi o chłopców gra wyglądała na rozsądną i poukładaną. 
            Gratulujemy wszystkim zawodniczkom i zawodnikom waleczności i postawy godnej sportowca.
            Wyniki drużyny młodziczek:
            LUKS NOLET ŻABI RÓG II 1 : 6 OCKK BIEDRONKI SP CHUDEK 
            OCKK BIEDRONKI SP CHUDEK 2 : 5 UKS MOTŁAWA SUCHY DĄB 
            OCKK BIEDRONKI SP CHUDEK 3 : 5 UKS WILKI GODKOWO
            OCKK BIEDRONKI SP CHUDEK 4 : 3 UKS GRÓDEK
            Wyniki drużyny młodzików:
            KS DRAGONS PŁOSKINIA I 6 : 6 OCKK BIEDRONKI SP CHUDEK 
            OCKK BIEDRONKI SP CHUDEK 13 : 3 UKS BANKÓWKA ZIELONKA II
            ULKS JÓZEFINA 6 : 5 OCKK BIEDRONKI SP CHUDEK 
            LUKS NOLET ŻABI RÓG 1 : 11 OCKK BIEDRONKI CHUDEK 
            BRAWO BIEDRONKI!!!

            Opiekun: Marcin Lisiewski

          • KONKURS RECYTATORSKI „KURPIE ZIELONE W LITERATURZE”

          • Dnia 30 września 2022r. w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje Konkursu Recytatorskiego „Kurpie Zielone w Literaturze” dla uczniów klas V-VIII. W konkursie wzięło udział 11 uczestników, z których każdy zaprezentował wybrany wiersz o tematyce dotyczącej Ziemi Kurpiowskiej lub gadkę kurpiowską.  Komisja w składzie p. Marianna Orzoł i p. Ewelina Sobiech, biorąc pod uwagę wyznaczone kryteria (dobór repertuaru, interpretacja głosowa, ogólny wyraz artystyczny), wyłoniła zwycięzców, którzy będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach gminnych dnia 7 października w Kadzidle: Zuzanna Daniłowicz kl. V - gadka „O zzierzakach” W. Kuczyński; Jakub Korzeniecki kl. VI - gadka „ Na weselu” L. Czyż, Julia Ścibek kl. VI - gadka „ Dryg artystycny” L. Czyż, Julia Kubeł kl. VI - wiersz „Modlitwa’’J. Tyc , Amelia Gut kl. VI – wiersz „ Palma’’ M. Staśkiewicz, Natalia Niedźwiecka kl. VII - wiersz „Moje miejsce’’ E. Bocianiak.

            Dziękujemy za udział w konkursie i życzymy sukcesów  w kolejnych jego etapach.

            Organizatorzy:
            Joanna Szymczyk
            Ewa Wiśniewska

          • Wycieczka do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

          • Dnia 24.09.2022 r. uczniowie z klas V-VIII Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego 
            w Chudku wzięli udział w jednodniowej, profilaktycznej wycieczce do Płocka. Celem wycieczki było ukazanie uczniom alternatywnych, ciekawych sposobów spędzania wolnego czasu bez używek 
            i wirtualnego świata cyberprzestrzeni. 
            O godzinie 10.45 wyruszyliśmy z placu przed szkołą w Chudku. Po dwóch godzinach dotarliśmy 
            do Płocka, gdzie zwiedziliśmy wystawę secesyjną w Muzeum Mazowieckim. Doskonałym sposobem na integrację grupy i aktywne spędzenie wolnego czasu był pobyt w parku trampolin Jump Planet Płock. Pozytywne emocje, które wyzwalały się w dzieciach podczas ćwiczeń i akrobacji pomogły w rozwijaniu zainteresowania się sportem, czerpania radości z wysiłku fizycznego.
            Po przerwie na posiłek uczestnicy wycieczki wyruszyli pieszo nad brzeg Wisły, gdzie podziwiali przepiękną panoramę zrewitalizowanego nadbrzeża wiślanego.
            O godzinie 19.00 uczniowie udali się do teatru, gdzie obejrzeli spektakl „Balladyna” Juliusza Słowackiego w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Przedstawienie stało się punktem wyjścia do dyskusji na temat kontrolowania negatywnych emocji, wpływu używek (np.: alkoholu) na losy człowieka.
            Do Chudka powróciliśmy około godziny 24.00 pełni pozytywnych wrażeń, w poczuciu dobrze spędzonego czasu. 
             
            Opiekunowie wycieczki:
            Renata Bogdańska
            Ewa Wiśniewska
            Sylwia Kowalczyk

          • Narodowe Czytanie 2022 w naszej szkole

          • Dnia 16 września 2022r. odbyła się w naszej szkole akcja Narodowego Czytania promująca czytelnictwo i klasykę polskiej literatury, która organizowana jest od 2012 roku pod patronatem pary prezydenckiej. Tegoroczną lekturą XI edycji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Te niezwykłe teksty wydane w 1822 roku stały się manifestem polskiego romantyzmu. W roku 2022 obchodzimy dwusetną rocznicę ich  wydania.
            W romantyczny świat ballad wprowadził słuchaczy p. Kazimierz Nurczyk, prezentując utwór „Świteź”. Następnie uczniowie klas 4-8 przypomnieli ballady z listy lektur: „Powrót taty”, „Pani Twardowska” , „Świtezianka”, „ Świteź”,  „Rybka”. Na zakończenie spotkania własne interpretacje ballady „Rybka” przedstawiły panie Elżbieta Sadłowska i Agata Bączek. 

            Dziękujemy za to, że mogliśmy zanurzyć się na chwilę w świat poezji romantycznej. 

            Opiekunowie:
            p. Ewa Wiśniewska
            p. Joanna Szymczyk

          • LETNIA SZKOŁA TEATRU

          • W dniach 8-9-10 sierpnia uczniowie ze Koła Teatralnego MASKA ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku wzięli udział w „Letniej szkole teatru 2022”, która została zorganizowana przez Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu przy wsparciu Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz Gminy Myszyniec. W warsztatach wzięły udział dzieci i młodzież z grupy teatralnej „Mimo Wszystko” działającej przy Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu oraz dzieci i młodzież z Dziecięcego Teatru Amatorskiego „Niewidzialni” z Klubu „Oczko” OCK w Ostrołęce. Podczas pierwszych dni warsztatów teatralnych, które prowadziła Pani Paulina Staniaszek - aktorka, pantomimistka, improwizatorka, maskmakerka uczestnicy uczyli się budowania postaci i charakterystyczności ciała. Praca opierała się na maskach ekspresyjnych, które posiadają wyraźnie określony wyraz i mocno zarysowane osobowości. Ważnym aspektem było budowanie znaczących symboli, poszukiwanie precyzyjnych znaczeniowo gestów i dbałość o czytelność scenicznych komunikatów. 
            Ostatni dzień warsztaty poprowadził Pan Szymon Cieślak, student Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej, fotograf, operator kamery, grafik. Warsztaty filmowo-teatralne polegały na pracy po obu stronach kamery. Uczestnicy uczyli się podstaw kompozycji kadru, myślenia obrazem w przestrzeni na zewnątrz. To był bardzo twórczy czas. 

            Opiekunowie:
            p. E. Wiśniewska
            p. S. Kowalczyk

          • UCZNIOWIE ZE SZKOŁY W CHUDKU NA WYCIECZCE W TATRACH

          • W dniach 25.06.- 03.07. 2022r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku wraz z opiekunami p. J. Kojtek, p. S. Kowalczyk i p. E. Wiśniewską wzięli udział w wycieczce do Zakopanego. Swoją podróż rozpoczęli od zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce. Podzieleni na dwie grupy uczestnicy wycieczki zeszli 327 metrów w dół. Pokonali około 380 schodów. W trakcie zwiedzania odwiedzili m.in.: Komorę Mikołaja Kopernika, Komorę Michałowice, Komorę Józefa Piłsudskiego oraz Kaplicę św. Kingi. Następnego dnia wycieczkowicze udali się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, gdzie wzięli udział we Mszy św. Później wyruszyli na pieszą wędrówkę po Dolinie Kościeliskiej. Dotarli do Wąwozu Kraków i Stawu Smreczyńskiego. Mieli też okazję spróbowania robionych na miejscu, prawdziwych podhalańskich oscypków. Trzeci dzień wycieczki - to wspaniała wyprawa górska, zakończona wielkim sukcesem- Giewont – 1894m n.p.m. - został zdobyty. Kolejnego dnia wycieczkowicze udali się na Rusinową Polanę skąd zeszli do Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr. Wieczorem zaś mogli zrelaksować się w Termach Chochołowskich. Piątego dnia wycieczki kolejna piesza wędrówka górska i kolejny sukces- Kasprowy Wierch -1987 m n.p.m. - zdobyty. Następnego dnia uczniowie odwiedzili Kraków. Swoją podróż rozpoczęli od Krakowskiego Kazimierza, który jest miejscem niezwykłe bogatym kulturowo, co można zauważyć podczas jego zwiedzania. Oryginalna architektura oraz kultura tego miejsca wyróżnia się na tle wielu innych Polskich zabytków. To właśnie tutaj zamieszkiwali najsłynniejsi żydowscy uczeni oraz artyści, tacy jak malarze, muzycy czy poeci. Kazimierz charakteryzuje się również historycznymi i nieczęsto spotykanymi w Polsce żydowskimi knajpkami z wyśmienitymi specjałami, robionymi wedle starych, żydowskich receptur, to także miejsce gdzie znajdują się ciekawe galerie, gotyckie kościoły oraz synagogi. Z Kazimierza udali się zabytkowymi ulicami Krakowa do Kościoła na Skałce, gdzie znajdują się nagrobki wielu znanych polskich artystów. Następnie obejrzeli Wawel, gdzie podziwiali komnaty królewskie, Katedrę i znajdujące się w niej groby. Wspinali się na wieżę, aby obejrzeć Dzwon Zygmunta. Mamy nadzieję, że wszystkie życzenia, które sobie pomyśleliśmy, dotykając dzwonu, spełnią się. Następnie przeszli na rynek. Tam zwiedzili Kościół Mariacki oraz wysłuchali sławnego hejnału. Kościół zachwycił wszystkich swoimi misternymi zdobieniami. W piątek młodzież wyruszyła na kolejną pieszą wędrówkę z Palenicy Białczańskiej do Wodogrzmotów Mickiewicza, przez Dolinę Roztoki i wodospad Siklawa, do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Przedostatniego dnia plany, ze względu na niekorzystną aurę, zostały zmienione. Młodzież udała się do Zakopanego, zwiedziła m. in. cmentarz na Pęksowym Brzyzku nazywanym Starym Cmentarzem, który powstał w 1850 r. Ostatni dzień to wyjątkowa lekcja historii - wizyta w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

            Uczniowie wraz z opiekunami dziękują Wójtowi Panu Dariuszowi Łukaszewskiemu za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.


            Opiekunowie wycieczki:
            p. Józef Kojtek
            p. Ewa Wiśniewska 
            p. S. Kowalczyk

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się 01.09.2022r. o godzinie 9:00. Serdecznie zapraszamy.

             

            Dowozy uczniów:

            - Kierzek 8:10

            - Gleba 8:15

            - Czarnotrzew 8:20

            - Aleksandrowo 8:35

            Odwozy uczniów:

            10:30 Chudek - Aleksandrowo-Obierwia

            10:50 Chudek - Czarnotrzew - Gleba - Kierzek

          • TEATR MASKA FINALISTĄ FESTIWALU TEATRÓW MŁODZIEŻOWYCH NA MAZOWSZU

          • Dnia 19 czerwca 2022r. TEATR „MASKA” ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku wziął udział w VIII Gali Finałowej w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, na którą zostali zaproszeni w związku z podsumowaniem VIII edycji Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu „Chcecie bajki...” organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Teatr Polski. Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Dyrektora Teatru Polskiego im. A. Szyfmana w Warszawie. 
            Młodzi aktorzy wyreżyserowali sztukę pt: „LAILONIA”. Spektakl został zakwalifikowany do ścisłego finału. Decyzją komisji Teatr MASKA otrzymał TYTUŁ FINALISTY za zmierzenie się z ambitnym tekstem, świetne rozwiązania sceniczne, oryginalny pomysł na opowiedzenie filozoficznego tekstu. Ciekawa praca zespołowa, uważność na drugą osobę, współpraca przy tworzeniu, plastyczność, tworzenie tu i teraz, obecność, podnoszenie rekwizytu do rangi symbolu, funkcjonalna scenografia, kontakt z publicznością. Ponadto zostali wyróżnieni za teatralną wyobraźnię. 
            Młodzież miała okazję uczestniczyć w warsztatach teatralnych, które poprowadziła aktorka Eliza Borowska i Jakub Kordas. Podczas gali zaprezentowali fragment spektaklu.
            Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego przedsięwzięcia.

            Opiekunowie:
            Ewa Wiśniewska
            Sylwia Kowalczyk

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku
      • spchudek*kadzidlo.pl
      • -Aby wysłać maila poproszę wpisując adres zmienić gwiazdkę - * na małpkę - @
      • 297616684
      • Chudek 36, 07-420 Kadzidło Poland
      • ePUAP: /SPChudek/SkrytkaESP
    • Logowanie