Dnia 16 grudnia 2013 roku uczestniczyliśmy w Kurpiowski Jarmarku Bożonarodzeniowym w Kadzidle. Samorząd Uczniowski naszej szkoły reprezentowało 8 uczennic z klasy piątej i czwartej. Pokazały one układ taneczny z szarfami pod nazwą „Blask betlejemskiej gwiazdy” oraz zaśpiewały skoczną pastorałkę „W drodze do stajenki”.
Opiekunowie Samorządu Szkolnego:
Joanna Szymczyk
Agnieszka Kraśniewska
Uczniowie naszej szkoły wystąpili na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Kadzidle
- 3
Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej Chłopców
Pracowity grudzień chłopaków. Podczas turnieju, który odbył się w Łajskach, po zaciętej walce młodsi chłopcy uplasowali się na V miejscu.
Natomiast starsi chłopcy zagrali swój turniej w Wieliszewie. W wyniku dobrej gry zdobyli IV miejsce. Na boisku było widać wolę walki i siłę drużyny. Mamy nadzieję, że kolejne turnieje będą jeszcze lepsze.
Gratulujemy wszystkim!4
Kiermasz bożonarodzeniowy
W dniu od 12 do 22 grudnia 2023r. w SP im. Ks. J. Twardowskiego w Chudku odbył się po raz piąty kiermasz bożonarodzeniowy. Na kiermaszu można było obejrzeć i kupić: stroiki świąteczne, bombki przaśne na choinkę, wieniec bożonarodzeniowy, widoki świąteczne na drewnie. Oprócz tego w sprzedaży były: wyroby szydełkowe, kompozycje kwiatowe za szkłem, naczynia ozdobne. W wykonanie tych prac zaangażowani byli uczniowie z kl. 4 - 7 pod kierunkiem nauczyciela plastyki E. Niedźwieckiej - Równej. Opiekę nad kiermaszem sprawowały uczennice z klasy piątej: Lena Grzyb i Małgorzata Kutryb.
Świątecznego klimatu dostarczyła również choinka ozdobiona: jabłkami, piernikami, cukierkami i aniołem na czubie drzewka. Całość ozdób choinkowych wykonali uczniowie i uczestnicy koła plastycznego "Ze sztuką za pan brat".
E. Niedźwiecka - Równa
28
NASZE BIEDRONECZKI V NA MAZOWSZU
Dnia 07.12.2023 w Mińsku Mazowieckim dziewczyny z naszej szkoły walczyły w Finale Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Unihokeju w kategorii dzieci. Dziewczęta walczyły jak mogły jednak turniej był bardzo wyrównany i tego dnia brakowało trochę szczęścia. Ostatecznie uplasowały się na V miejscu z IX drużyn. GRATULUJEMY!
Dziękujemy za wsparcie Pana Dariusza Łukaszewskiego – wójta Gminy Kadzidło oraz Pana Józefa Kojtka – dyrektora Szkoły Podstawowej w Chudku.1
WARSZTATY PIECZENIA PIERNIKÓW
Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków. Uczniowie z klas I – III, uczęszczający na zajęcia z dialektu kurpiowskiego, uczestniczyli w warsztatach pieczenia i dekorowania słodkich ciasteczek. Zajęcia miały na celu wtajemniczyć dzieci w poszczególne etapy tworzenia pierników. Podczas warsztatów z ogromnym zapałem i radością wałkowali i wycinali różne kształty z pierniczkowego ciasta. Powstały m.in: choinki, gwiazdki, serduszka, aniołki. Po upieczeniu dekorowały pierniki według własnego pomysłu. Efekty pracy można zobaczyć na zdjęciach. Pieczenie pierniczków sprawiło naszym uczniom wielką radość, a jednocześnie w sposób miły i praktyczny utrwaliło tradycje Świąt Bożego Narodzenia.
Opiekunowie:
1.p. M. Orzoł
2. p. E. Wiśniewska5
Szkolne mikołajki to zwyczaj jak z bajki!
Dziś, tj. 6 grudnia 2023 roku, tradycyjnie nawiedził nas św. Mikołaj. Przyniósł słodkie świąteczne upominki przypominające o zbliżających się coraz większymi krokami świętach. O dziewiątej zadźwięczały dzwoneczki i donośne mikołajowe „Ho ho!” rozległo się na korytarzu, by po chwili mogły popłynąć się z sal radosne świąteczne piosenki, wierszyki i rymowanki, a na twarzach dzieci mógł zagościć uśmiech. Oprócz oczekiwanych upominków w klasach zostały rozlosowane mikołajkowe bony – niespodzianki, upoważniające do ustępstw ze strony nauczycieli na rzecz uczniów danej klasy w sytuacjach uchodzących za „trudne” (sprawdzian, kartkówka, odpowiedź ustna). Wizytę Mikołaja w szkole w Chudku przygotował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami. Wszystkim, którym nie było dane spotkać się z dzisiejszym hojnym darczyńcą, dedykujemy na pocieszenie wiersz – życzenia:
Mikołaj o Tobie pamięta,
Przecież już niedługo święta!
Przyjdzie wtedy do Ciebie,
Więc poczujesz się jak w niebie.
Z tej okazji przesyłam życzenia,
Niech się spełnia Twoje pragnienia.
Uśmiechu, radości, miłości,
Nie miej dzisiaj w sobie złości!
6 grudnia to dzień wyjątkowy,
Więc wybij sobie grymasy z głowy!Opiekunowie SU: Kraśniewska Agnieszka
Szymczyk Joanna
i wychowawcy32
Konkurs „Moje widzenie tajemnic różańca świętego”
Dnia 10.12.2023 r. w kościele w Obierwi miało miejsce podsumowanie I edycji plastycznego konkursu
religijnego pod hasłem: „Moje widzenie tajemnic różańca świętego ” organizowanego przez proboszcza
parafii pw. NMP Częstochowskiej w Obierwi przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. Ks. Jana
Twardowskiego w Chudku, Szkołą Podstawową w Obierwi i Szkołą Podstawową w Olszewce. Osoby nagrodzone otrzymały upominki ufundowane przez proboszcza parafii Obierwia.
Celem konkursu było pogłębienie wiedzy na temat Narodzin, Życia, Męki i Chwały Pana Jezusa, zachęcanie uczestników konkursu do własnej interpretacji wybranej stacji Tajemnic Różańca Świętego, poznawanie różnorodnych, tradycyjnych wzorów, motywów zdobniczych i technik plastycznych.
Przedmiotem konkursu były prace plastyczne dotyczące nabożeństwa różańcowego wykonane dowolną techniką plastyczną. Oceniana była: zgodność z tematem, samodzielność pracy, pomysłowość, estetyka wykonania. Każdy uczestnik mógł zgłosić tylko jedną pracę formatu A4. Technika wykonania pracy: pastele, bibuła, farby plakatowe, wydzieranka, kolaż, rysunek kredkami, itp..
Prace były ocenione przez Komisję konkursową w kategorii: uczniowie szkoły podstawowej
I-III i uczniowie kl. IV-VIII.
Nagrodzone osoby ze SP im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku:
Kategoria klas I- III
I miejsce
Gabriela Niedźwiedzka kl. 3- Chudek
II miejsce
Wojciech Obrębski kl. 1- Chudek
III miejsce
Kalina Mróz kl. 1- Chudek
Wyróżnienia
Izabela Duszak kl. 3,
Kategoria klas IV- VIII
I miejsce
Aleksandra Kardas kl. 5- Chudek
II miejsce
Zuzanna Merchel kl. 7- Chudek
III miejsce
Nikola Duszak kl. 6- Chudek
Wyróżnienia:
Chudek: Zuzanna Daniłowicz kl. 6, Wiktoria Niedźwiecka kl. 5, Lena Grec kl. 5
Oprócz nagrodzonych w konkursie udział wzięło 47 uczniów (Chudek).
Dziękujemy proboszczowi parafii pw. NMP Częstochowskiej w Obierwi za pomoc w organizacji konkursu
i ufundowanie nagród, pani Grażynie Nowakowskiej za współpracę.
Opiekun konkursu:
Renata Bogdańska2
WYCIECZKA DO OSTROŁĘKI
Dnia 9 grudnia 2023r. uczniowie klasy VI i VII wzięli udział w wycieczce do Ostrołęki. Pierwszym punktem wyjazdu były warsztaty tkackie w Multimedialnym Centrum Natura, realizowane w ramach projektu Kurpiowski Trash Art. W trakcie zajęć tkackich młodzież poznała budowę krosien, rolę wątku i osnowy oraz nauczyła się techniki tkanina splotem płóciennym. Dowiedzieli się także, że ich przodkowie byli mistrzami recyklingu i w ten sposób chronili środowisko naturalne. Następnie udali się na kręgielnię ” ŁUBUDU Bowling & Good Time”. Pobyt na kręgielni był bardzo emocjonujący, niektórzy po raz pierwszy grali w prawdziwe kręgle. Współzawodnictwo na torze okazało się świetną zabawą również dla opiekunów wycieczki. Zasady gry są bardzo proste, dlatego każdy sobie świetnie radził.
Wyjazd uczniów w części został sfinansowany z AKCJI SPRZEDAŻY ŚWIĄTECZNYCH PIERNIKÓW, która została zorganizowana przez opiekunów SKO: p. J. Zera i p. E. Sobiech przy współpracy p. E Wiśniewskiej.Opiekunowie:
1.p. E. Sobiech
2.p. E. Wiśniewska6
Wernisaż "W świecie sztuki"
W dn. od 15 listopada do 1 grudnia 2023 r. w SP im. Ks. J. Twardowskiego w Chudku odbył się wernisaż prac uczniów z kl. 4 - 7. Prace zostały wykonane pod kierunkiem nauczyciela plastyki E. Niedźwieckiej - Równej.
Na wystawie zostały przedstawione zagadnienia dotyczące: pór roku, zjawisk przyrodniczych, zwierzęta, grzyby, płazy, krainy geograficzne, postacie cyrkowe, postacie sakralne, kwiaty, owoce, portrety, scenografia i kukiełki do bajki "Kot w butach" , plastyka użytkowa.
Uczniowie wykonując swoje prace korzystali z takich technik, jak m. in. : masa papierowa, malowanie na szkle, malowanie na drewnie, malowanie akrylami i akwarelą, malowanie pastelami olejnymi, malowanie na kamieniach, tekturze, płaskorzeźba w gipsie, wiklina, monotypie, papieroryt.Wytwory prac wyeksponowane były w postaci przestrzennej i płaskiej
24
WARSZAWA na MIKOŁAJKI
Dnia 6 grudnia 2023r. uczniowie klas VI- VIII wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem był Hangar 646, gdzie uczniowie mogli spożytkować swoje pokłady energii na trampolinach i pod okiem instruktorów spędzić aktywnie czas. W czasie dwugodzinnego pobytu, wycieczkowicze próbowali swoich sił, korzystając z wielu trampolin, basenów z gąbkami, torów przeszkód, zjeżdżalni. Następnie udali się do Teatru Komedia na spektakl „Pasztety do boju”, opowiadający o trzech nieustraszonych nastolatkach, którym w facebookowym głosowaniu przyznano tytuły Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta, czyli najbrzydszych dziewczyn w szkole. Ale czy to znaczy, że mają siedzieć i płakać? Mireille, Astrid i Hakima wpadają na lepszy pomysł: wsiadają na rowery i wyruszają na wyprawę. Tak zaczyna się zwariowana podróż, która przyniesie bohaterkom mnóstwo przygód, a także prawdziwą przyjaźń. Dla młodzieży była to możliwość spotkania z (nie) idealnymi bohaterkami, usłyszenia o ich kompleksach i innych problemach związanych z dojrzewaniem, akceptacją siebie, zobaczenia, że można być nieidealnym w wymagającym idealności świecie. Późnym wieczorem, pełni wrażeń, wróciliśmy do domu.
Opiekunowie:
p. Ewelina Sobiech
p. Sylwia Kowalczyk
p. Ewa Wiśniewska10
Kierunek- "Stajenka"! Wycieczka do Ostrołęki
W dniu 25 listopada 2023r. uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce do Multimedialnego Centrum Natura w Ostrołęce, gdzie uczestniczyli w warsztatach o tematyce bożonarodzeniowej.
Dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Podczas gdy jedna grupa tworzyła "Muzyczną stajenkę", druga obejrzała filmy o tematyce muzycznej, o instrumentach z różnych regionów świata i o tym jak tworzy się rytmy muzyki.
Dla uczniów były przygotowane stoły, na których znajdowały się przeróżne ozdoby do wykonania stajenki. Każde dziecko samodzielnie wybierało ozdoby i wykonywało swoją pracę.
Efektem zajęć było przygotowanie pięknych stajenek, które będą zdobić domy uczniów w okresie świątecznym.
Po zachwycających warsztatach dzieci wraz z opiekunami udali się na zasłużony posiłek.
Zmęczeni, ale pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.Opiekunowie:
Barbara Suchecka
Agnieszka Kraśniewska
Urszula Szymczyk
Sylwia Kowalczyk33
Czwartek w naszej szkole zamienił się w „zaczarowany świat magii i wróżb”
Czwartek 30 listopada 2023roku w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od godziny 11.00 pięknie udekorowana sala gimnastyczna zamieniła się w miejsce wróżb i zabaw. Według dawnych wierzeń wigilia świętego Andrzeja miała magiczną moc, pozwalającą zerknąć w przyszłość. To była wspaniała okazja do dobrej zabawy z nawiązaniem do dawnych zwyczajów i obrzędów ludowych. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej przyszłej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, poznawał znaczenie wylosowanego przedmiotu i kart. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Nie zabrakło grupowych tańców, takich jak belgijka, kaczuszki czy makarena. Zabawy i konkursy prowadziły uczennice z samorządu szkolnego. Uczniowie mogli skorzystać także z kolorowych dmuchańców, które przyciągały dzieci jak magnes i ze strzelania statycznego z łuku. W przerwie między szaleństwami na parkiecie można było poczęstować się pysznymi smakołykami. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić! Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa.
Opiekunowie Samorządu Szkolnego:
Joanna Szymczyk
Agnieszka Kraśniewska46
TEATR „MASKA” PÓŁFINALISTĄ FESTIWALU TEATRÓW MŁODZIEŻOWYCH NA MAZOWSZU
Dnia 1 grudnia 2023r. TEATR „MASKA” ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku wziął udział w IX Gali Finałowej w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, na którą zostali zaproszeni w związku z podsumowaniem IX edycji Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu „WYBRAĆ WOLNOŚĆ” organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Teatr Polski. Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Dyrektora Teatru Polskiego im. A. Szyfmana w Warszawie.
Młodzi aktorzy wyreżyserowali sztukę pt: „SERENADA”. Spektakl został zakwalifikowany do ścisłego finału. Decyzją komisji Teatr „MASKA” otrzymał TYTUŁ PÓŁ FINALISTY. Komisja zwróciła uwagę na fantazję i kreatywność w poszukiwaniu teatralnego języka, pasję i energię, za samoświadomość i chęć podejmowania dialogu z trudną literaturą. Młodzież miała okazję uczestniczyć w warsztatach teatralnych, które poprowadzili aktorzy z Teatru Hotel Malabar: Marcin Bikowski i Marcin Bartnikowski.
Podczas gali zaprezentowali fragment spektaklu.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego przedsięwzięcia, w szczególności Panu Dariuszowi Łukaszewskiemu Wójtowi Gminy Kadzidło.Opiekunowie:
Ewa Wiśniewska
Sylwia Kowalczyk30
STOP PRZEMOCY
W ramach kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży pod hasłem "10 sekund to wystarczający czas, żeby kogoś skrzywdzić, pominąć, nie dostrzec" w naszej szkole i grupach przedszkolnych wychowawcy, nauczyciele, pedagog szkolny i pedagog specjalny prowadzili zajęcia profilaktyczne, na których przeprowadzono pogadanki profilaktyczne, uczniowie oglądali filmy profilaktyczne o wszelkich przejawach przemocy, jak się jej przeciwstawiać i gdzie należy szukać pomocy. Uczniowie na warsztatach profilaktycznych pod kierunkiem wychowawców wykonali plakaty profilaktyczne pod hasłem "Stop Przemocy", które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Uczestniczyli także w spotkaniu z dzielnicowymi z Posterunku Policji w Kadzidle na temat bezpieczeństwa w szkole i poza szkołą. Wykonano także gazetkę informacyjną dla uczniów, która zawierała logo kampanii, foldery i broszury uwzględniające realizowaną tematykę.
Na koniec kampanii 21 listopada dzieci oraz nauczyciele wykorzystując pomarańczowy element garderoby, zaakcentowali swój udział w tym działaniu. To akcja, która nagłaśnia ważny i trudny problem, a jej zasadniczym celem jest tworzenie świata bezpiecznego oraz przyjaznego dzieciom. Pomarańczowy – to kolor ostrzegawczy i zwracający uwagę, który symbolizuje solidarność przeciwko przemocy i przypomina o tym, że przemoc w każdej formie jest zła i należy się jej przeciwstawiać.11
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI POLICJI
,,Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne” to temat spotkania, które miało miejsce 14 listopada 2023r. w naszej szkole. Spotkanie poprowadzili policjanci z Posterunku Policji w Kadzidle asp. Jerzy Tabaka, asp. Dariusz Poielarczyk.
Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencji prawnych. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klasy VII i VIII. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjanta, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi.
Policjant dużo mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania policjanci wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśnili czego nie mogą i nie powinni robić, korzystając z Internetu.
Opiekunowie:
p. M. Nosek
p. E. Orzoł
p. E. Wiśniewska
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dnia 10 listopada 2023r. odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. O godzinie 11.11 odśpiewany został Hymn Rzeczypospolitej Polskiej, włączając szkołę do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.
Następnie uczniowie i pracownicy szkoły wysłuchali montażu słowno-muzycznego Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów”. Dzień ten dla nas jest lekcją patriotyzmu i historii, a uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Zgodnie z procedurami i tradycją naszej szkoły uczniowie ustawieni czwórkami wysłuchali „katechizmu Młodego Polaka” Władysława Bełzy i obejrzeli piękny taniec z flagami w wykonaniu klasy I (opiekun: Barbara Suchecka).
Obchody uświetnił I Bieg Niepodległości oraz wręczenie nagród i odznaczeń dla najlepszych uczestników.Opiekun uroczystości:
Marianna Orzoł11
I BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
W 105 Rocznicę – 105 kółek na hali w Chudku, podczas pierwszego BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 10 listopada 2023r. zorganizowany został po raz pierwszy w naszej szkole – I Bieg Stulecia dla uczniów klas V-VIII i nauczycieli. Bieg polegał na wykonaniu 105 okrążeń dookoła boiska szkolnego na hali sportowej, tj ok. 10,5km z okazji 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Każdy uczestnik, który ukończył bieg otrzymał nagrodę w formie dofinansowania do wakacyjnej wycieczki górskiej potwierdzając swoje przygotowanie do pokonywania słabości na szlakach górskich.
Nagrody główne otrzymali uczniowie, którzy zajęli czołowe miejsca w kategoriach: chłopcy i dziewczyny.
Również nagrodą osobistą dla każdego uczestnika był fakt wzięcia aktywnego udziału w obchodach 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości dziękując żołnierzom za ich wysiłek, trud i ofiarę życia, abyśmy mogli żyć w kraju niepodległym i cieszyć się wolnością.
Bieg został upamiętniony w gablocie szkolnej poświęconej inauguracji oraz jego kontynuacji.
Zaproszeni zostali wszyscy uczniowie i nauczyciele również odważni z klasy IV. W biegu wzięło udział 27 osób.
Oto uczestnicy oraz wyróżnieni uczniowie, którzy zarazem współczują tym, którzy będą biegli w 200 Rocznicę.
Do biegu zgłosili się i wzięli udział:
1. Józef Kojtek – dyrektor szkoły;
Klasa IV:
2. Katarzyna Dawid
3. Nadia Gasek
4. Natalia Prusik
5. Emilia Mroczkowska
6. Fabian Modzel
7. Bartosz Duszak
8. Fabian Dawid
9. Błażej Lesiński
Klasa V:
10. Lena Grzyb
Klasa VI:
11. Kornelia Mroczkowska
12. Miłosz Niedźwiecki
13. Fabian Berk
14. Karol Duszak
15. Łukasz Malon
Klasa VII:
16. Zuzanna Mercel
17. Dominik Prusik
18. Kornel Olk
19. Błażej Tomczak
20. Błażej Kaczyński
21. Jakub Korzeniecki
22. Sebastian Syrowik
Klasa VIII:
23. Kacper Mróz
24. Piotr Dąbrowski
25. Paweł Mróz
26. Dominik Gut
27. Kacper KrajzaNagrodzeni:
W kategorii chłopców:
I miejsce – Sebastian Syrowik klasa VII – 51 min 10s
II miejsce – Kacper Krajza klasa VIII – 52 min 30s
III miejsce – Piotr Dąbrowski klasa VIII – 53 min 05sW kategorii dziewcząt:
I miejsce – Zuzanna Merchel – 60 min 30s
II miejsce – Nadia Gasek – 63 min 37s
III miejsce – Lena grzyb – 77 min 24sW kategorii nauczycieli:
- Dyrektor szkoły 72 min 25sOpiekun biegu:
dyrektor szkoły - Józef Kojtek5
Wycieczka klasy IV i V do Olsztyna „Śladami Kopernika”
Dnia 28.10.2023 r. uczniowie z klasy IV i V wyruszyli na wycieczkę do Olsztyna. Nie zniechęciła ich ani wczesna pora wyjazdu, ani niezbyt sprzyjająca aura. Wszystko po to, by zwiedzić najpiękniejsze miasto Warmii i Mazur- Olsztyn a zarazem poznać bliżej miejsca, z którymi związany był wybitny polski astronom Mikołaj Kopernik.
Po przybyciu na miejsce bogactwo zabytków architektonicznych Starego Miasta zaprezentował nam przewodnik pan Jerzy Popiołek. Zobaczyliśmy: Stary Ratusz, Targ Rybny, Dom Gazety Olsztyńskiej
oraz Bazylikę Konkatedralną. Bardzo duże wrażenie wywarł na młodych badaczach historii Zamek Kapituły Warmińskiej Muzeum Warmii i Mazur. Widok autentycznych notatek Mikołaja Kopernika wyrytych na ścianie uzmysłowił dzieciom rangę odkrycia. W muzeum mogliśmy podziwiać notatki będące częścią dzieła: „O obrotach ciał niebieskich” oraz przybory służące do pomiarów.
Po wyjściu z muzeum przysiedliśmy na Ławeczce Kopernika, by już po chwili wyruszyć do Planetarium
i Obserwatorium Astronomicznego. Trafiliśmy tu na wystawę Copernicus open, na którą składają się prace 58 karykaturzystów z Polski, Ukrainy, Bułgarii i Kanady upamiętniające Mikołaja Kopernika w satyrycznej formie. Po obejrzeniu seansu „Niebo dzisiejszej nocy” udaliśmy się w drogę powrotną.
Jesienny Olsztyn zachwycił nas swą niepowtarzalną kolorystyką. Park, w którym dominują drzewa liściaste, wręcz zachęcał do niekończących się sesji zdjęciowych. Nasi uczniowie zabrali do swych domów wiele kolorowych wspomnień uwiecznionych na zdjęciach.
Opiekunowie wycieczki:
Renata Bogdańska
Edyta Orzoł12
Wiersz „Zaproszenie na Kurpie” wyróżniony!
Miło mi poinformować, że uczennica klasy V, Zuzanna Tabaka, została wyróżniona w XXX edycji Konkursu Poetyckiego „Kurpie Zielone w Literaturze” za wiersz pt. „Zaproszenie na Kurpie”. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu dowolnej formy poetyckiej nawiązującej tematycznie do regionu kurpiowskiego. Na konkurs wpłynęło 74 wierszy nadesłanych przez 71 młodych poetów, reprezentujących łącznie trzynaście szkół położonych na terenie pięciu gmin powiatu ostrołęckiego (Baranowo, Czarnia, Kadzidło, Łyse, Myszyniec) oraz jednej gminy powiatu szczycieńskiego (Rozogi). Ze szkoły w Chudku próby poetyckie podjęło 4 uczniów – oprócz wyróżnionej uczennicy są to: Nadia Gasek z kl. IV oraz Aleksandra Lenda i Natalia Niedźwiecka z kl. VIII. Nagrodzone wiersze tradycyjnie znalazły się w broszurce wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce, a podczas uroczystości wręczenia nagród zaprezentowane zostały przez samych autorów. Tomik dostępny jest w bibliotece szkolnej. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z jego zawartością, bo znajdziecie w nim utwory swoich rówieśników z różnych stron naszego regionu i wzbogacicie swoją wiedzę o Kurpiach i Kurpiowszczyźnie.
Nauczyciel języka polskiego, bibliotekarz Joanna Szymczyk2
Wycieczka do Nadleśnictwa Myszyniec
„Wesoły las dokoła stał,
wiatr gałęziami cicho chwiał.
Przyszły leśnice: piszczałkę weź,
śpiewem się z nami w echo nieś!”
Kazimierz Przerwa- Tetmajer
W takim „wesołym lesie” znaleźli się uczniowie klasy IV i V w dniu 12.10.2023 r. W realizacji tej wspaniałej przygody pomogła nam pani Katarzyna Biedulska- Specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa Myszyniec, która zaprosiła uczniów do szkółki leśnej znajdującej się niedaleko Myszyńca. W izbie edukacji przyrodniczo- leśnej im. Jana Milewskiego p. Kasia przygotowała bardzo ciekawą prezentację uświadamiającą uczniom, jak wielką ostrożność powinniśmy zachować w terenie zalesionym, by nie wywołać pożaru. Z tą wiedzą udaliśmy się do pobliskiego lasu, żeby wziąć udział w grze terenowej. Dzieci otrzymały duża dawkę tajemnicy, przygody i świeżego powietrza.
Zmęczeni, ale szczęśliwi przygotowali sobie kiełbaski na ognisku przy okazji zdając relację z poszukiwań. Za zaangażowanie i rozwiązanie zagadek, otrzymali upominki od Nadleśnictwa Myszyniec.
Dziękujemy pani Katarzynie Biedulskiej za przygotowanie ciekawych zajęć i miłą atmosferę.
Opiekunowie wycieczki:
Marianna Orzoł
Renata Bogdańska8
Archiwum Aktualności